یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ / Sunday 23rd June 2024  تماس   آشنایی    مقاله    گفت‌وگو‌    صفحه‌ی نخست‌ 
 
 

ما اجازه نداریم دوباره اشتباه کنیم
سخنی با رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای

شاید اغراق نباشد این ادعا، که زندگی کنشگران سیاسی و اجتماعی ایرانی غالباً با «آرزو» و «حسرت» همراه بوده است: حسرت از انسانهایی که از دست دادیم و آرزو می‌کردیم، در وقتِ حیات‌شان با آنان مهربان‌تر می‌بودیم؛ حسرت و اندوه از عملکردهایی که از انجام‌ آنها به خود نمی‌بالیم، تا حسرت و سرخوردگی از اتخاذ تصمصم‌هایی که هر کدام به فاجعه‌ای در جامعهٔ ما منجر شده است. به تجربه‌ از جامعهٔ ایرانی با طیب خاطر می‌گویم که زندگیِ انسان ایرانی با حسرت و آرزو آمیحته شده است. طوری که بخش قابل توجهی از کنشگران سیاسی و اجتماعی آرزو کرده‌اند، زمان به عقب برگردد تا در فرصتی دیگر اشتباه‌های گذشته‌ را جبران نمایند.

این خواست و آرزوی انسان ایرانی در تعداد قابل توجهی از مصاحبه‌های من نیز نمود بیرونی داشته است: در پاسخ به پرسش بزرگترین آرزوی‌تان، سعید افشار می‌گوید: به عدل نایافته اندیشیدم، جهان زیبا شد (بهارانه- گفت‌وگو با سعید افشار)؛ آرزو می‌کنم جامعه ایران را [در مقطع قیام بهمن] بهتر می‌شناختم (سی سال گذشت- گفت‌وگو با یاسمین میظر)؛ ای کاش در آن شرایط [کشتار زندانیان سیاسی] من هم رفته بودم (این باز خودش آمده بود- گفت‌وگو با پروانه سلطانی)؛ کاش به مخالفان سیاسی‌مان بیشتر گوش می‌دادیم (انشعاب و جدایی؛ واقعیتی اجتناب ناپذیر یا عارضه‌ای فرهنگی- گفت‌وگو با فاتح شیخ)، کاش [در مقطع سال ۵۷] دانش سیاسی بیشتری می‌داشتیم (چهل سال گذشت- گفت‌وگو با مسعود نقره‌کار) و بسیاری از مصاحبه‌های دیگر، که انسانها آرزوهای‌شان را در گفت‌وگوها به زبان آورده‌اند.

اما پرسیدنی‌ست که حتا اگر در عالم خیال و رویاء زمان به عقب برده شود، آیا انسان ایرانی عملکردی متفاوت از گذشته از خود بروز می‌داد؟ گمان نمی‌کنم، هیچ عقل سلیمی برای آن پاسخی داشته باشد، با این حال، تردید نباید کرد که اغلب انسانها در دوره‌ای از زندگیِ اجتماعی‌شان خطاهایی مرتکب شده‌اند و آنان آرزو ‌می‌کنند تا فرصتی برای جبران خطاهای گذشتهٔ خود داشته باشند.

*     *     *

از سوی دیگر، شاید بتوان ادعا کرد که ارتکاب به برخی از خطاها می‌تواند اجتناب ناپذیر باشد. خصوصیت‌های فردی و روانی انسانها، دانش سیاسیِ محدود، نبودِ تجربه، دنباله‌روی‌های انسان و عدم استقلال فکری، مغز‌های سنگ شده، نداشتنِ تصویر واقعی از آینده و ناتوانی از تحلیل رویدادها و وقایع اجتماعی، و نیز مجموعه‌ای از مؤلفه‌ها و المنت‌های دیگر می‌تواند عاملی در تصمیم‌گیری‌ غلط انسانها باشد.

حتماً شنیده‌ایم که انسان در پنجاه سالگی، رویکرد و عملکرد اجتماعیِ متفاوتی نسبت به بیست سالگیِ خود خواهد داشت. می‌خواهم بگویم عدم تجربه و شناخت، و نداشتن تصویر واقعی از حال و آینده می‌تواند انسان را به اشتباه بیاندازد. اما اگر انسانِ ایرانی تصویر درستی از آینده داشته باشد و همچنان مرتکب اشتباه شود، این خطای فاحش را چگونه می‌توان ارزیابی کرد؟ روی سخنِ من با فعالان رسانه‌ای ایرانی‌ست.

واقعه‌ای مهم در کشور سوئد در جریان است: دستگیری فردی از دست ‌اندرکاران حکومت اسلامی، که وی متهم به شکنجهٔ زندانیان سیاسی، سرکوب و جنایت علیه بشریت است. دادگاهی در جریان است که روند و نتیجهٔ آن را کسی به درستی نمی‌داند. اما شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که فردی با زیرمجموعه‌ٔ کوچک‌اش قصد دارد این واقعهٔ مهم را به گروگان گرفته و آن را به نام خود سکّه زند. این حاشیه به سادگی می‌تواند تبدیل به متن شود و واقعهٔ اصلی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

جامعهٔ ایرانی مقیم خارج کشور از این دست تجربه‌ها را بارها آزموده است و برای‌ آن هزینه‌های سنگینی پرداخته است: از «اتحاد چپ کارگری» بگیریم که به گروگان چند فعال سیاسی تروتسکیست درآمده بود تا «اتحاد جمهوری خواهان دموکرات و لائیک» که دو تشکیلات سیاسی، واحدهای انگلستان و آلمان را به گروگان گرفته بودند تا در «نشست پاریس» قادر باشند با چپِ خود پای میز مذاکره بنشینند، تا دهها تجربهٔ بزرگ و کوچک در جامعه ایرانی مقیم اروپا.  رسانه‌های ایرانی در اغلب فعل و انفعالات سیاسی، اجتماعیِ ایرانیان در سی سال گذشته نقشی حاشیه‌ای و خنثی داشته‌‌‌اند. از این روی، پوشش حرفه‌ای این واقعهٔ تاریخی از سوی رسانه‌های ایرانی بسیار حائز اهمیت است. فعالان رسانه‌ای ایرانی باید آگاه باشند که نمی‌توان دوباره اشتباهات گذشته را مرتکب شد و سپس «آرزو» کرد، فرصتی برای جبران خطاها داشته باشند.

*     *     *

اما اشتباهات رسانه‌های ایرانی. در پاسخ‌ام به سوأل یکی از فعالان رسانه‌‌ای جوان که به تازگی با یکی از رسانه‌های پرمخاطب شروع به همکاری کرده، از منظر مقایسه‌ٔ تطبیقی این اشتباهات می‌تواند برجسته شوند:

گزارش حرفه‌ای، مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات قابل دفاع از یک پدیده و یا از یک واقعهٔ معین است که بخش اعظم آن از کفِ جامعه جمع‌آوری می‌شود. اینترنت و تماس‌های خصوصی منبعی برای یافتن اطلاعات موثق نیست. اطلاعات مؤثق گردآوری شده در کادر یکی از شکل‌های فعالیت رسانه‌ای کنار هم گذاشته می‌شود تا در نهایت این مجموعه به شکل معینی در اختیار مخاطبان قرار داده شود. ظرف ارائهٔ این اطلاعات می‌تواند مستندها، گزارش- گفت‌وگوها و یا مصاحبه‌هایی باشند که فعال رسانه‌ای آن را انتخاب می‌کند.

فعال رسانه‌ای در هر یک از تولیدات رسانه‌ای، می‌بایستی اشراف کامل به واقعه یا موضوعی داشته باشد که خود را در آن دخالت می‌دهد. او باید از گذشته و حال اکتورهای سیاسی و اجتماعی شناختی کامل داشته باشد. شناختن واقعیتِ انسانها مهتر از آشنایی با عقاید سیاسی آنهاست. الویت‌ها باید در کرده‌های انسانها باشد تا گفته‌ها و نوشته‌های آنان.

فعال رسانه‌ای باید از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشد و در مقابل «هیبت» اکتورهای سیاسی و اجتماعی سپر نیاندازد. او وقتی پرسشی را شروع به پرسیدن می‌کند، می‌بایستی آن را تا انتها ادامه دهد.

پرسش‌ها حتی‌المقدور می‌بایستی کوتاه، مختصر و قابل دفاع باشند. گفت‌وگوگر اجازه ندارد پرسش‌هایی با این مضمون را با میهمانان خود در میان بگذارد: ما شنیده‌ایم که... مردم می‌گویند... به ما گفته‌اند... واقعیتی‌ست که اگر مصاحبه شونده به گفت‌وگوگر گوشزد کند شما گوش هرزه‌ای دارید، بی‌راه نگفته است. پرسش‌ها همیشه بایستی از نظر حقوقی قابل دفاع باشند.

فعال رسانه‌ای تحتِ هیچ شرایطی نباید اجازه دهد پرسش‌اش سوخته شود. او وقتی پرسشی طرح می‌کند، باید به این واقعیت آگاه باشد که به پرسشِ او جواب داده نمی‌شود. از این روی پیش از انجام مصاحبه می‌بایستی تعداد زیادی پرسش مکمل در ذهن آماده کرده باشد. پرسش نکردن صد برابر بهتر از «پرسش سوزی»‌ست.

فعال رسانه‌ای باید به شکلی درونی‌شده پذیرفته باشد که کنترل گفت‌وگو و گزارش- گفت‌وگوها بر عهده‌‌‌ٔ اوست و دیگران «دنباله رو» او هستند؛ راه بلد اوست. اگر اشتباه کند، هزینه‌اش را می‌پردازد.

وظیفهٔ فعال رسانه‌ای ایرانی‌ست که هر هفته چند گزارش و گفت‌وگویی که در رسانه‌های مترقی و حرفه‌ای کشور میزبان منتشر می‌شود، بخواند، ببینید و بشنود. و سپس تلاش کند، بدیل‌های آن را در کار خود به کار بندد.

گزارش‌ها و گفت‌وگوها می‌بایستی در برگیرندهٔ اطلاعات مؤثقی باشند که بخشی از آنها (آگاهانه و یا ناخواگاه) از اذهان عمومی مخفی نگه داشته شده‌اند. یافتن چنین اطلاعاتی در جامعه‌ای با مختصات جامعهٔ ایرانی خارج کشور کاری بس دشوار است. وظیفهٔ فعال رسانه‌ای جمع‌آوری این اطلاعات موثق است و سپس وارد کردن آن در ظرفِ مستند، مصاحبه یا گزارش- گفت‌وگویی که انتخاب می‌کند.

گفت‌وگو و یا گزارش- گفت‌وگوها مثل داستان کوتاهی هستند که تمام اجزاء آن باید با نظمی حرفه‌ای به هم پیوسته باشند: شروعی آرام، طرح پرسش‌های اصلی، اوج مصاحبه، پیگیری پرسش‌ها، طرح پرسش‌های مکمل، و سپس پایانی آرام و منطقی.

فعال رسانه‌ای به هر قیمتی باید جلو «سخنرانی کردن» میهمان خود را بگیرد، حتا به قیمت ناتمام ماندن مصاحبه‌اش. وظیفهٔ گفت‌وگوگر تعیین کردن تیتر سخنرانی میهمان‌هایش نیست. کوچکترین غفلتی در این بخش تمام رشته‌های فعال رسانه‌ای را پنبه خواهد کرد.

فعال رسانه‌ای وقتی پروژه‌ای (گفت‌وگو / گزارش- گفت‌وگو) برمی‌دارد، حداقل به یک هفته وقت نیاز دارد. این یک هفته، زمانِ قرار دادن یافته‌ها و پازل‌ها در کنار یکدیگر است و انتخاب ظرف مناسب برای طرح ساختمان مصاحبه. ساختمان مصاحبه باید بارها و بارها از ابتدا تا انتها مرور شود و کاستی‌های آن در جزئیات برطرف شود.

و مهمترین بخشی که به فعال رسانه‌ای مربوط می‌شود: اگر او برای انجام مصاحبه‌اش دقیقه شماری کند، نشانهٔ آن است که وظایف حرفه‌ای‌ خود را به خوبی انجام داده است.

حال طرح بالا را مقایسه کنیم با تولیدات رسانه‌های ایرانی در خارج کشور، و پرسش‌مان در پیوند با اشتباهات آنان.

*     *     *

جامعه ایرانی بی صبرانه منتظر گزارش‌ها و گفت‌وگوهای حرفه‌ای رسانه‌های ایرانی در پیوند با این واقعه مهم در کشور سوئد است. به شخصه به یکی از رسانه‌های ایرانی در کشور سوئد؛ و به طور مشخص به یکی از فعالان رسانه‌ای آن امید زیادی دارم. یکی از مصاحبه‌های اخیر وی (گفت‌وگو با محمد رضا شالگونی) از بهترین مصاحبه‌های این فعال رسانه‌ای باتجربه و خوشنام ظرف سی سال گذشته است.

رسانهٔ دیگری که مقّر آن شهر لندن- انگلستان است، اگر خود را از شرّ استراتژی‌ (همه جا باشد و هیچ جا نباشد) خلاص نماید و به فکر تولیدات حرفه‌ای محدود اما پربار باشد، یقیناً جایگاه بهتری در جامعهٔ ایرانی خواهد یافت. این رسانه که رویکرد منطقی‌تری نسبت به حریف قدیمی و پرسابقهٔ خود در پیوند با حکومت اسلامی ایران دارد، اگر به موقعیت ممتاز خود در این برهه زمانی واقف می‌بود، هم ساعات تولید برنامه‌های خود را محدود می‌کرد و هم بر کیفیت تولیدات خود می‌افزود. حتم دارم این رسانه نیز واقعهٔ کشور سوئد را بارها پوشش خبری خواهد داد.

در انتظار تولیدات رسانه‌های ایرانی می‌نشینیم و سپس عملکرد آنان را منصفانه قضاوت خواهیم کرد.

*     *     *

تاریخ انتشار: ۱۶ آوریل ۲۰۲۱ میلادی

 

 


پوشه‌های خاک خورده (۱۱)
انسانهایی که رنج‌ها کشیدند


پوشه‌های خاک خورده (۱۰)
انهدام یک تشکیلات سیاسی؛ سکوت جامعهٔ ایرانی


ما اجازه نداریم دوباره اشتباه کنیم
سخنی با رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای


مروری بر زندگی اجتماعی‌مان در سه دههٔ تبعید
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


پوشه‌های خاک‌ خورده (۸)
نشریه‌ای که منتشر نشد؛ شرط غیراخلاقی‌ای که گذاشته شد


پوشه‌های خاک خورده (۷)
تلاش‌هایی که به بن‌بست می‌خورند؛ گفت‌وگوهایی که می‌میرند


پوشه‌های خاک خورده (۶)
اضطراب از حضور دیگران*


چهل سال گذشت
گفت‌وگو با مسعود نقره‌کار


مبارزات کارگران ایران؛ واقعیت‌ها، بزرگنمایی‌ها
گفت‌وگو با ایوب رحمانی


چرا نمی‌توانم این مصاحبه را منتشر کنم


«آلترناتیو سوسیالیستی» درکشور ایران
گفت‌وگو با اصغر کریمی


کانون ایرانیان لندن
گفت‌وگو با الهه پناهی (مدیر داخلی کانون)


سه دهه مراسم گردهمایی زندانیان سیاسی
گفت‌وگو با مینا انتظاری


عادت‌های خصلت شدهٔ انسان ایرانی
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


نقد؛ تعقل، تسلیم، تقابل
گفت‌وگو با مردی در سایه


سوسیالیسم، عدالت اجتماعی؛ ایده یا ایده‌آل
گفت‌وگو با فاتح شیخ


رسانه و فعالان رسانه‌ای ایرانی
گفت‌وگو با سعید افشار


خودشیفته
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


«خوب»، «بد»، «زشت»، «زیبا»؛ ذهنیت مطلق گرای انسان ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


«او»؛ رفت که رفت...


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران
(جمع بندی پروژه)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (4)
بحران اپوزسیون؛ کدام بحران ؟


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (3)
(بازگشت مخالفان حکومت اسلامی به ایران؛ زمینه ها و پیامدها)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (2)
(پروژۀ هسته ای رژیم ایران؛ مذاکره با غرب، نتایج و عواقب)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (1)
«مرجع تقلید»؛ نماد «از خودبیگانگی»


اوراسیا؛امپراطوری روسیه و حکومت اسلامی ایران
گفتگو با »سیروس بهنام»


انتقاد به «خود» مان نیز!؟
گفتگو با کریم قصیم


به گفته ها و نوشته ها شک کنیم!


استبداد سیاسی؛ فرهنگ استبدادی، انسان استبدادزده
(مستبد و دیکتاتور چگونه ساخته می شود)

گفتگو با ناصر مهاجر


کشتار زندانیان سیاسی در سال 67؛ جنایت علیه بشریت
(در حاشیه کمپین «قتل عام 1988»)

گفتگو با رضا بنائی


رأی «مردم»، ارادۀ «آقا» و نگاه «ما»
(در حاشیه «انتخابات» ریاست جمهوری در ایران)


جبهه واحد «چپ جهانی» و اسلامگرایان ارتجاعی
گفتگو با مازیار رازی


«تعهد» یا «تخصص»؟
در حاشیه همایش دو روزه لندن

گفتگو با حسن زادگان


انقلاب 1357؛ استقرار حاکمیت مذهبی، نقش نیروهای سیاسی
گفتگو با بهروز پرتو


بحران هویت
گفتگو با تقی روزبه


چرا «تاریخ» در ایران به اشکال تراژیک تکرار می شود؟
گفتگو با کوروش عرفانی


موقعیت چپ ایران در خارج کشور (2)
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


موقعیت «چپ» در ایران و در خارج کشور(1)
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


انشعاب و جدایی؛ واقعیتی اجتناب ناپذیر یا عارضه ای فرهنگی
گفتگو با فاتح شیخ


بهارانه
با اظهارنظرهایی از حنیف حیدرنژاد، سعید افشار


مصاحبه های سایت »گفت و گو» و رسانه های ایرانی
و در حاشیه؛ گفتگو با سیامک ستوده


بن بست«تلاش های ایرانیان» برای اتحاد؟!
(در حاشیه نشست پراگ)

گفتگو با حسین باقرزاده


اتهام زنی؛ هم تاکتیک، هم استراتژی
(در حاشیه ایران تریبونال)

گفتگو با یاسمین میظر


ایران تریبونال؛ دادگاه دوم
گفتگو با ایرج مصداقی


لیبی، سوریه... ایران (2)
گفتگو با مصطفی صابر


لیبی، سوریه... ایران؟
گفتگو با سیاوش دانشور


مقوله «نقد» در جامعه تبعیدی ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


در حاشیه نشست پنج روزه
(آرزو می کنم، ای کاش برادرهایم برمی گشتند)

گفتگو با رویا رضائی جهرمی


ایران تریبونال؛ امیدها و ابهام ها
گفتگو با اردوان زیبرم


رسانه های همگانی ایرانی در خارج کشور
گفتگو با رضا مرزبان


مستند کردن؛ برّنده ترین سلاح
گفتگو با ناصر مهاجر


کارگران ایران و حکومت اسلامی
گفتگو با مهدی کوهستانی


سه زن
گفتگو با سه پناهندهٔ زن ایرانی


بهارانه؛ تأملی بر «بحران رابطه» در جامعه تبعیدی ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


صرّاف های غیرمجاز ایرانی در بریتانیا


اتحاد و همکاری؛ ‌چگونه و با کدام نیروها؟
گفتگو با تقی روزبه


پوشه های خاک خورده(۵)
مافیای سیگار و تنباکو


پوشه‌ های خاک خورده (۴)
دروغ، توهم؛ بلای جان جامعه ایرانی


«چپ ضد امپریالیسم» ایرانی
گفت‌وگو با مسعود نقره‌کار


حمله نظامی به ایران؛ توهم یا واقعیت
گفتگو با حسین باقرزاده


پوشه های خاک خورده(۳)
تلّی از خاکستر- بیلان عملکرد فعالان سیاسی و اجتماعی


پوشه های خاک خورده (۲)
پخش مواد مخدر در بریتانیا- ردّ پای رژیم ایران


پوشه های خاک خورده (۱)
کالای تن- ویزای سفر به ایران


... لیبی، سوریه، ایران؟
گفتگو با فاتح شیخ


هولیگان های وطنی؛ خوان مخوف


زندان بود؛ جهنم بود بخدا / ازدواج برای گرفتن اقامت
گفتگو با «الهه»


فکت، اطلاع رسانی، شفاف سازی... (بخش دوم)
گفتکو با کوروش عرفانی


فکت، اطلاع رسانی، شفاف سازی؛ غلبه بر استبداد (بخش اول)
گفتگو با کوروش عرفانی


حکومت استبدادی، انسان جامعه استبدادی
گفتگو با کوروش عرفانی


چرا حکومت اسلامی در ایران(۳)
گفتگو با «زهره» و «آتوسا»


چرا حکومت اسلامی در ایران (۲)
گفتگو با مهدی فتاپور


چرا حکومت اسلامی در ایران؟
گفتگو با علی دروازه غاری


رخنه، نفوذ، جاسوسی (۲)
گفتگو با محمود خادمی


رخنه، نفوذ، جاسوسی
گفتگو با حیدر جهانگیری


چه نباید کرد... چه نباید می کردیم
گفت و گو با ایوب رحمانی


پناهجویان و پناهندگان ایرانی(بخش آخر)
گفتگو با محمد هُشی(وکیل امور پناهندگی)


پناهجویان و پناهندگان ایرانی (۲)
سه گفتگوی کوتاه شده


پناهجویان و پناهندگان ایرانی(۱)
گفت و گو با سعید آرمان


حقوق بشر
گفتگو با احمد باطبی


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفت‌وگو با کوروش عرفانی


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
«پنج گفتگوی کوتاه شده»


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با رحمان حسین زاده


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با اسماعیل نوری علا


ما و دوگانگی‌های رفتاری‌مان
گفتگو با مسعود افتخاری


ترور، بمبگذاری، عملیات انتحاری
گفتگو با کوروش عرفانی


اغتشاش رسانه‌ای
گفتگو با ناصر کاخساز


کاسه ها زیر نیم کاسه است
گفتگو با م . ایل بیگی


حکومت اسلامی، امپریالیسم، چپ جهانی و مارکسیستها
گفتگو با حسن حسام


چپ سرنگونی طلب و مقوله آزادی بی قید و شرط بیان
گفتگو با شهاب برهان


تحرکات عوامل رژیم اسلامی در خارج (۳)
انتشار چهار گفتگوی کوتاه


تحرکات عوامل اطلاعاتی رژیم اسلامی در خارج (۲)
تجربه هایی از: رضا منصوران، حیدر جهانگیری، رضا درویش


تحرکات عوامل اطلاعاتی رژیم اسلامی در خارج کشور
گفتگو با حمید نوذری


عملیات انتحاری
گفتگو با کوروش طاهری


هوشیار باشیم؛ مرداد و شهریور ماه نزدیک است(۲)
گفتگو با مینا انتظاری


حکایت «ما» و جنبش های اجتماعی
گفتگو با تنی چند از فعالان «جنبش سبز» در انگلستان


سیاستمداران خطاکار، فرصت طلب، فاسد
گفتگو با مسعود افتخاری


هوشیار باشیم؛ مرداد و شهریور ماه نزدیک است!
گفتگو با بابک یزدی


مشتی که نمونه خروار است
گفتگو با«پروانه» (از همسران جانباخته)


کارگر؛ طبقه کارگر و خیزشهای اخیر در ایران
گفتگو با ایوب رحمانی


تریبیونال بین المللی
گفتگو با لیلا قلعه بانی


سرکوب شان کنید!
گفتگو با حمید تقوایی


ما گوش شنوا نداشتیم
گفتگو با الهه پناهی


خودکشی ...
گفتگو با علی فرمانده


تو مثل«ما» مباش!
گفتگو با کوروش عرفانی


«تحلیل» تان چیست؟!
گفتگو با ایرج مصداقی


شما را چه می‌شود؟
گفتگو با فرهنگ قاسمی


چه چیزی را نمی دانستیم؟
با اظهار نظرهایی از: مهدی اصلانی، علی فرمانده، بیژن نیابتی، ی صفایی


۲۲ بهمن و پاره ای حرفهای دیگر
گفتگو با البرز فتحی


بیست و دوم بهمن امسال
گفتگو با محمد امینی


تروریست؟!
گفتگو با کوروش مدرسی


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است(۴)
گفتگو با مسعود نقره کار


باید دید و فراموش نکرد!
گفتگو با «شهلا»


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است (۳)
گفتگو با رضا منصوران


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است؟(۲)
گفتگو با علی اشرافی


چرا«جمهوری» اسلامی ایران سی سال در قدرت است؟
گفتگو با رامین کامران


سایه های همراه (به بهانه انتشار سایه های همراه)
گفتگو با حسن فخّاری


آغاز شکنجه در زندانهای رژیم اسلامی
گفتگو با حمید اشتری و ایرج مصداقی


گردهمایی هانوفر
گفتگو با مژده ارسی


گپ و گفت دو همکار
گفتگو با سعید افشار (رادیو همبستگی)


«سخنرانی» نکن... با من حرف بزن
گفتگو با شهاب شکوهی


«انتخابات»، مردم...(۷)
(حلقه مفقوده)

گفتگو با «سودابه» و«حسن زنده دل»


«انتخابات»، مردم...(۶)
(فاز سوم کودتا، اعتراف گیری)

گفتگو با سودابه اردوان


«انتخابات»، مردم...(۵)
گفتگو با تقی روزبه


«انتخابات»، مردم...(۴)
گفتگو با رضا سمیعی(حرکت سبزها)


«انتخابات»، مردم...(۳)
گفتگو با سیاوش عبقری


«انتخابات»، مردم...(۲)
گفتگو با حسین باقرزاده


«انتخابات»، مردم...؟!
گفتگو با فاتح شیخ
و نظرخواهی از زنان پناهجوی ایرانی


پناهجویان موج سوم
گفتگو با علی شیرازی (مدیر داخلی کانون ایرانیان لندن)


رسانه
به همراه اظهارنظر رسانه های«انتگراسیون»، «پژواک ایران»، «سینمای آزاد»، «ایران تریبون»، «شورای کار»


گردهمایی هانوفر...
گفتگو با محمود خلیلی


سی سال گذشت
گفت‌وگو با یاسمین میظر


مسیح پاسخ همه چیز را داده!
گفت‌وگو با«مریم»


«کانون روزنامه‌نگاران و نویسندگان برای آزادی»
گفت‌و گو با بهروز سورن


تخریب مزار جانباختگان...حکایت«ما»و دیگران
گفت‌وگو با ناصر مهاجر


همسران جان‌باختگان...
گفت‌وگو با گلرخ جهانگیری


من کماکان«گفت‌وگو» می‌کنم!
(و کانون ۶۷ را زیر نظر دارم)


مراسم لندن، موج سوم گردهمایی‌ها
گفت‌وگو با منیره برادران


سرنوشت نیروهای سازمان مجاهدین خلق در عراق
گفتگو با بیژن نیابتی


اگر می‌ماندم، قصاص می‌شدم
گفتگو با زنی آواره


صدای من هم شکست
گفتگو با «مهناز»؛ از زندانیان واحد مسکونی


بازخوانی و دادخواهی؛ امید یا آرزو
گفتگو با شکوفه‌ منتظری


«مادران خاوران» گزینه‌ای سیاسی یا انتخابی حقوق بشری
گفتگو با ناصر مهاجر


«شب از ستارگان روشن است»
گفتگو با شهرزاد اَرشدی و مهرداد


به بهانۀ قمر...
گفتگو با گیسو شاکری


دوزخ روی زمین
گفتگو با ایرج مصداقی


گریز در آینه‌های تاریک
گپی دوستانه با مجید خوشدل


سردبیری، سانسور، سرطان... و حرفهای دیگر
گفتگو با ستار لقایی


بهارانه
پرسش‌هایی «خود»مانی با پروانه سلطانی و بهرام رحمانی


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله (3)
گفتگو با حسن فخاری


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله (2)
من همان امیر حسین فتانت «دوست» کرامت دانشیان هستم!
گفتگو با ناصر زراعتی


ایرانیان لندن، پشتیبان دانشجویان دربند
با اظهار نظرهایی از: جمال کمانگر، علی دماوندی، حسن زنده دل یدالله خسروشاهی، ایوب رحمانی


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله
گفتگو با رضا (عباس) منصوران


کدام «دستها از مردم ایران کوتاه»؟
گفتگو با تراب ثالث


میکونوس
گفتگو با جمشید گلمکانی
(تهیه کننده و کارگردان فیلم)*


«انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در ایران اسلامی!؟
گفتگو با بیژن مهر (جبهه‌ی ملّی ایران ـ امریکا)


چه خبر از کردستان؟
گفتگو با رحمت فاتحی


جنده، جاکش... ج. اسلامی
گفتگویی که نباید منتشر شود


حمله نظامی به ایران؛ توهم یا واقعیّت
گفتگو با محمد پروین


گردهمایی کلن: تکرار گذشته یا گامی به سوی آینده
گفتگو با مژده ارسی


عراق ویران
گفتگو با یاسمین میظر


شبکه‌های رژیم اسلامی در خارج از کشور
گفتگو با حسن داعی


نهادهای پناهند گی ایرانی و مقوله‌ی تبعید
گفتگو با مدیران داخلی جامعه‌ی ایرانیان لندن
و
کانون ایرانیان لندن


به بهانه‌ی تحصن لندن
گفتگو با حسن جداری و خانم ملک


به استقبال گردهمایی زندانیان سیاسی در شهر کلن
گفتگو با «مرجان افتخاری»


سنگ را باید تجربه کرد!
گفتگو با «نسیم»


پشیمان نیستید؟
گفتگو با سعید آرمان «حزب حکمتیست»


هنوز هم با یک لبخند دلم می‌رود!
گپی با اسماعیل خویی


چپ ضد امپریالیست، چپ کارگری... تحلیل یا شعار
گفتگو با بهرام رحمانی


زنان، جوانان، کارگران و جایگاه اندیشمندان ایرانی
گفتگو با «خانمی جوان»


گردهمایی سراسری کشتار زندانیان سیاسی
گفتگو با «همایون ایوانی»


روز زن را بهت تبریک می‌گم!
گفت‌وگو با «مژده»


دو کارزار در یک سال
گفت‌وگو با آذر درخشان


آخیش . . . راحت شدم!
گفتگو با «مهدی اصلانی»


غریبه‌ای به نام کتاب
گفتگو با «رضا منصوران»


زندان عادل‌آباد؛ تاولی چرکین، کتابی ناگشوده...
گفتگو با «عادل‌آباد»


این بار خودش آمده بود!
گفتگو با پروانه‌ی سلطانی


چهره بنمای!
با اظهار نظرهایی از: احمد موسوی، مهدی اصلانی، مینو همیلی و...
و گفتگو با ایرج مصداقی


شب به خیر رفیق!
گفتگو با رضا غفاری


رسانه‌های ایرانی
گفتگو با همکاران رادیو برابری و هبستگی، رادیو رسا
و سایت‌های دیدگاه و گزارشگران


مراسم بزرگداشت زندانیان سیاسی (در سال جاری)
«گفتگو با میهن روستا»


همسایگان تنهای ما
«گفتگو با مهرداد درویش‌پور»


پس از بی‌هوشی، چهل و هشت ساعت به او تجاوز می‌کنند!


شما یک اصل دموکراتیک بیاورید که آدم مجبور باشد به همه‌ی سؤالها جواب دهد
«در حاشیه‌ی جلسه‌ی سخنرانی اکبر گنجی در لندن»


فراموش کرده‌ایم...
«گفتگو با شهرنوش پارسی پور»


زندانی سیاسی «آزاد» باید گردد!
گفتگو با محمود خلیلی «گفتگوهای زندان»


تواب
گفتگو با شهاب شکوهی «زندانی سیاسی دو نظام»


خارجی‌های مادر... راسیست
«گفتگو با رضا»


شعر زندان و پاره‌ای حرف‌های دیگر
«در گفتگو با ایرج مصداقی»


ازدواج به قصد گرفتن اقامت
گفتگو با «شبنم»


کارزار «زنان»... کار زار «مردان»؟!
«گفتگو با آذر درخشان»


اوضاع بهتر می‌شود؟
«گفتگو با کوروش عرفانی»


اتم و دیدگاه‌های مردم


اخلاق سیاسی


چهارپازل، سه بازیگر، دو دیدگاه، یک حرکت اشتباه، کیش... مات
«گفتگو با محمدرضا شالگونی»


کارزار چهار روزۀ زنان
گفتگو با یاسمین میظر


مرغ سحر ناله سر کن
«گفتگو با سحر»


اسکوات*، مستی، شعر، نشئگی... و دیگر هیچ!
«گفتگو با نسیم»


درختی که به خاطر می‌آورد
گفتگو با مسعود رئوف ـ سینماگر ایرانی


شاکیان تاریخ چه می‌گویند؟
پای درد دل فرزندان اعدامی


روایتی از زندان و پرسش‌های جوانان
«در گفتگو با احمد موسوی»


جمهوری مشروطه؟ !
در حاشیۀ نشست برلین «گفتگو با حسین باقرزاده»


مروری بر روایت‌های زندان
در گفتگو با ناصر مهاجر


اعتیاد و دریچه دوربین - گفتگو با مریم اشرافی


انشعاب، جدایی و ...
در گفتگو با محمد فتاحی (حکمتیست)


چه شد ... چرا این‌چنین شد؟
در گفتگو با محمدرضا شالگونی، پیرامون «انتخابات» اخیر ایران


«انتخابات» ایران، مردم و نیروهای سیاسی


گفتگو با یدالله خسروشاهی


روایتی از مرگ زهرا کاظمی


گفتگو با جوانی تنها


گفتگو با گیسو شاکری


گفتگو با لیلا قرایی


گفتگو با شادی


گفتگو با ایرج مصداقی، نویسنده‌ی کتاب «نه زیستن نه مرگ»


گفتگو با جوانان


نتیجه‌ی نظرخواهی از مردم و نیروهای سیاسی در مورد حمله‌ی نظامی امریکا به ایران


گفتگو با مهرداد درویش پور


گفتگو با نیلوفر بیضایی، نویسنده و کارگردان تأتر


سلاح اتمی ... حمله‌ی نظامی ... و دیگر هیچ!
گفتگو با محمد رضا شالگونی و یاسمین میظر


اين‌بار برای مردم ايران چه آشی پخته‌ايد؟
گفتگو با مهرداد خوانساری «سازمان مشروطه‌خواهان ايران (خط مقدم)»


به استقبال کتاب «نه‌ زیستن نه مرگ»


«بازگشت» بی بازگشت؟
مروری بر موضوع بازگشت پناهندگان سیاسی به ایران


پرسه‌ای در کوچه‌های تبعید


 
 

بازچاپ مطالب سایت «گفت‌وگو» با ذکر منبع آزاد است.   /  [www.goftogoo.net] [Contact:goftogoo.info@gmail.com] [© GoftoGoo Dot Net 2005]