یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ / Sunday 21st July 2024  تماس   آشنایی    مقاله    گفت‌وگو‌    صفحه‌ی نخست‌ 
 
 

بهارانه
با اظهارنظرهایی از حنیف حیدرنژاد، سعید افشار

«بهارانه» ها در سالهای گذشته نظرخواهی هایی «خودمانی» بودند یا مصاحبه هایی متفاوت. بهارانۀ امسال نیز طرح پرسش هایی خودمانی هستند از دو کنشگر سیاسی و اجتماعی.

اما «هدیه» های سال نو؛ که اغلب خاطراتی بیاد ماندنی می شوند. هدایایی که با پیچیدن شان در کاغذهای رنگی قدرت تخیل ات را به بازی می گیرد تا اشتیاق به دانستن محتوای اش، توی انسان را بی قرار کند.

و در سال نو چه هدیه ای بهتر و زیباتر از آشنا شدن بی واسطه با انسانهای جامعه مان.

کاغذهای رنگی این هدیه را به آرامی باز کنید. پرسش و پاسخ ها به چند بار خواندن شان می ارزد.

 

حنیف حیدرنژاد- رسانه انتگراسیون

 

- در مجموع انسان خوشحالی هستید یا غمگین؟خوشحال

- چه چیزی شما را خوشحال می کند؟ خوشحالی دیگران، موفقیت دیگران، صداقت دیگران در برخورد با خود و دیگران، دروغ نگفتن، صریح بودن، شجاعت دفاع از عقیده خود، رو شدن دست دغلکاران، به دام افتادن جنایتکاران، اجرای عدالت، بودن در طبیعت و  اگر خودم هم درد کمتر داشته باشم.

- چه چیزی غمگین و افسرده تان می کند؟ معکوس همه آنچیزهائی که خوشحالم می کند باعث ناراحتی ام می شود. فقر و بی عدالتی و سوء استفاده از قدرت و بی عملی مردم در مقابل آن و تن دادن به ظلم، بی اطلاعی مردم و مورد سوء استفاده قرار گرفتن شان از طرف دیگران (چه در حاکمیت یا خارج از چرخه حاکمیت).

- در نزد دیگران چگونه شناخته می شوید؟ به چه لحاظ؟ اگر منظورتان در زمینه دو سوال فوق است، عموما در مناسبات عمومی فردی جدی و تا حدی خشک هستم. و در مناسبات خصوصی فردی ساده و راحت، ولی باز هم کمی خشک.

- کدام ویژگی شخصیتی تان تحسین برانگیز است؟ صداقت، صراحت، راحت بودن با دیگران، احساس مسئولیت به کار و وظایف خود و مسائل دیگران، وقت گذاشتن برای دیگران، پرهیز از پیشداوری. پذیرش و احترام به دیگران آنگونه که هستند، انساندوستی و پرهیز از "سیاست کاری".

- چه رخداد یا حادثه ای مسیر زندگی تان را تغییر داد؟ انقلاب سال 1357، 30 خرداد 1360، پیوستن به سازمان مجاهدین خلق، جدائی از سازمان مجاهدین خلق، پناهندگی و شروع زندگی جدید در آلمان و آشنائی با دنیائی جدید، صاحب فرزند شدن، عشق و ازدواج، و جدائی بعد از ازدواج، اینترنت.

- کدام عادت تان را دوست ندارید؟ مطلق بینی و مطلق نگری، اراده گرائی. خوشبختانه اینها را به میزان زیادی تعدیل کرده ام. در عادت های فردی، هنوز نتوانستم عادت غذائی ام را تغییر دهم.

- بزرگترین تفریح و بهترین سرگرمی تان؟ قدم زدن در طبیعت اگر بشود، بخصوص اگر بشود راهپیمائی در کوه. گوش دادن به موزیک آرام  و در کنارش چای خوردن، اگر بشود با چند عدد بیسکویت دیجستون. نگاه کردن فیلم.

- آیا اشتباهات خودتان را می پذیرید و آنها را به زبان می آورید؟ بله. چرا نه؟هر وقت که لازم بوده. در بسیاری موارد به طور روزمره و در موارد دیگر بسته به موضوع. با گفتن «ببخشید اشتباه کردم» یا با نقد خودم.

- بزرگترین آرزوی تان؟ اول از همه سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و حاکمیت مردمی و برقراری آزادی و عدالت و حکومت قانون و تامین رفاه اجتماعی در ایران. آگاه شدن مردم نسبت به حق و حقوشان و پرهیز از دروغ و پیروی از شایعه و غیر مستقیم حرف زدن.

- در کوتاه ترین جمله «رژیم ایران» را تعریف کنید. رژیمی به غایت ضد انسانی که حرمت و کرامت انسان را روزمره زیر پا له می کند، انسانیت انسانها را از آنها گرفته و در درونشان این انسانیت را می کشد و آدمیان را با انسان بودن خود بیگانه می کند و دروغ و نیرنگ و فریب را ترویج می دهد.

- تعریف تان از «اپوزسیون ایرانی»؟ بطور نسبی: با علمِ سیاست بیگانه و یا کم آشنا، قدرت طلب، بدون برنامه، غیر مسئول و غیر پاسخگو، غیر شفاف و توجیه گر. قیم مآب، عقب از زمانه و عصر حاضر.

- بزرگترین اشتباهی که مرتکب شده اید؟ بسیاری کارها را ناگاهانه انجام دادم در حالی که فکر می کردم خیلی می فهمم. در 16- 17 سالگی وارد جریانات انقلاب و مسائل بعد از آن شدم. بعداً هم در زندگی خیلی جاها فکر می کردم صداقت و داشتن انگیزه برای تغییر شرایط کافی است و اهمیت دادن به تخصص و آگاهی و دانش را درک نمی کردم.

- از ارتباط با جامعه ایرانی شهر و کشوری که در آن زندگی می کنید، چه احساسی دارید؟ بخشی از آن با جامعه جدید پیوند خورده، ولی بخشی بزرگتر تا حدود زیادی بسته و سر درگم است و در برزخِ یافتن خود. اغلب با گرایشات سنتی، متاثر از آموزش های سه دهه گذشته جمهوری اسلامی که اکنون از آن رنج می برد، اما راه رها شدن از آنرا نمی داند.

- آیا با جامعه شهر و کشوری که در آن زندگی می کنید، ارتباط دارید؟ بله. هم بطور فردی و هم به لحاظ شغلی.

- دوستی های پایدار شما با زنان جامعه بوده یا با مردان؟ تقریبا همسان است، با یک اختلاف چند درصدی بیشتر با زنان.

- اگر زمان را ده سال به عقب برگردانیم، چه تجدیدنظری در زندگی تان می کردید؟ وقت بیشتری برای خانواده و سلامتی خودم می گذاشتم و مریضی هایم را جدی تر می گرفتم.

- بزرگترین دستاورد جامعه کشوری که در آن زندگی می کنید؟ مردم نسبت به حق و حقوق خودشان آشنا هستند. با اعتماد به نفس از این حق استفاده می کنند. عمق آگاهیشان زیاد است و اگر قانع نباشند در تصمیم گیری های سیاسی دنباله روی از دیگران نمی کنند. با انتقاد به گذشته کشور خود نگاه کرده و از آن حرف می زنند. سیستم فدرال مانع از تمرکز قدرت و تضمین مهمی برای جلوگیری از  قدرت گیری یک دیکتاتور جدید است.

- بزرگترین دستاورد جامعه ایرانی کشوری که در آن زندگی می کنید؟ بطور نسبی و فردی و نه با عنوان یک "جامعه": آمادگی پیوند خوردن با جامعه جدید بالاست. سرعت یادگیری زبان و ورود به دانشگاه و بازار کار بالاست.

- وقتی تصویر «رهبر مذهبی» یا «رئیس جمهور» رژیم ایران را می بینید، چه احساسی به شما دست می دهد؟ حسابی عصبانی می شوم. و از اینکه این افراد "رهبر" یا "رئیس جمهور" خطاب می شوند بر افروخته. اینان جنایتکارانی هستند که باید دستگیر و محاکمه شوند.

- احساس تان از دیدن تصویر رئیس جمهور یا نخست وزیر کشوری که در آن زندگی می کنید؟ با دیدن تصویر صدر اعظم یا رئیس جمهور آلمان احساس خاصی به من دست نمی دهد. اما اگر صحبت می کنند و بسته به آنکه چه می گویند احساس های متفاوت دارم. در مورد صدراعظم مرکل بیشتر به توجیه گری های سیاسی او و پنهان کردن واقعیت ها توجه می کنم و در مورد رئیس جمهور فعلی احساس نسبتا مثبتی دارم.

- اگر زنان جامعه ایرانی مقیم خارج، حداقل نیمی از مسئولیت فعالیتهای عمومی این جامعه را به عهده می داشتند، آیا در بیلان کاری این جامعه تغییری رخ می داد؟ بطور نسبی آری. پشتوانه و سابقه فردی و گذشته افراد یک منبع انرژی و انگیزه بالا در کار و فعالیت در کشور جدید می تواند باشد.

- در یکسال گذشته، کدام حادثه (یا واقعه) در کشور ایران آزرده تان کرد؟ اعدام های روزمره در ملاء عام و مردم تماشاچی. ناآگاهی عمومی و نسبی جامعه، دویدن مردم پشت ماشین احمدی نژاد، اینکه هنوز می توان مردم را با لطایف الحیل به بازی انتخابات و  نمایشات مردم فریبانه  کشید.

- در یکسال گذشته از کدام حادثه (یا واقعه) در کشور ایران به وجد آمدید؟ مقاومت و سرسختی  نسرین ستوده در مقابل جنایتکاران.

- بزرگترین موفقیت زندگی تان؟ اینکه توانستم بفهمم می توان "ایده الیست" بود ولی "رئالیست" زندگی کرد. (در قبل می خواستم ایده الیست هم زندگی کنم) و اینکه موفق شدم از دل این فهم جدید در کشور جدید بر ویرانه های آن "خود"  قبلی یک "خود جدید" را بسازم.

- اگر زندگی تان را «ویراستاری» کنید، چه قسمتی را حذف می کنید؟ نمی خواهم هیچ قسمتی را حذف کنم. چرا باید حذف کنم. واقعیت و مسئولیت آنچه را که گذشته است می پذیرم، ولی سعی می کنم اگر هم انتقادی به آن دارم  از آن درس بگیرم. نمی خواهم در دنیای "اگر" ها خودم را غرق کنم.

- برای تان چقدر اهمیت دارد که دیگران راجع به شما چگونه قضاوت کند؟ "قضاوت" دیگران نسبت به خودم یا دیگران را درست نمی دانم. اما خیلی خوشحال می شوم اگر "نظر" دیگران را در مورد خودم بشنوم. به من کمک می کند تا خودم را طور دیگری ببینم، آنگونه که شاید خود نمی توانم ببینم.

- آیا تا به حال از روی مصلحت کاری کرده اید که از آن پشیمان شوید؟ ( یک نمونه را ذکر کنید). بله. مدتی که زندگی مخفی می کردم، باید خودم را به شکل و شمایل بسیجی ها در میاوردم تا بتوانم جانم را حفظ کنم. اگرچه دلیلی هم برای پیشیمانی وجود ندارد.

- اگر طراح این نظرخواهی بودید، چه پرسشی را به این مجموعه اضافه می کردید؟ اول توضیح می دادم که اصلا هدف از این "نظر نسجی" چیست. اگر می دانستم که هدف چیست، شاید می توانستم سوالات دیگری هم پیشنهاد بدهم. فرصت 24 ساعته غیر واقعی است. اگر کسی در مسافرت باشد یا مریض باشد ... این فرصت غیر واقعی است و اصلا معلوم نیست هدف از تعیین چنین ضرب العجلی چه می باشد.

*    *    *

 

سعید افشار- رادیو همبستگی

- در مجموع انسان خوشحالی هستید یا غمگین؟

گاه خوشحال ، گاه غمگین

- چه چیزی شما را خوشحال می کند؟

رسیدن به هدف.

- چه چیزی غمگین و افسرده تان می کند؟

 بیش از هر چیز، بی عدالتی

- در نزد دیگران چگونه شناخته می شوید؟

از دیگران باید پرسید

- کدام ویژگی شخصیتی تان تحسین برانگیز است؟

یعنی از خود تعریف کردن؟! شاید مهربانی

- چه رخداد یا حادثه ای مسیر زندگی تان را تغییر داد؟

در جاده زندگی  آدمی گاه به اختیار و گاه به اجبار ، در دوراهی ها، سه راهی ها، چهارراهی ها پیچ خورده، گردش به چپ، گردش به راست و عبور ممنوع گذر کرده است. ترک ایران و زندگی در تبعید از آن گذر گاه هائی بود که در مسیر زندگی ام تاثیر زیادی داشته است

- کدام عادت تان را دوست ندارید؟

رودربایستی داشتن

- بزرگترین تفریح و بهترین سرگرمی تان؟

با دوستان بودن

- آیا اشتباهات خودتان را می پذیرید و آنها را به زبان می آورید؟

آری. تقصیر را همیشه گردن دیگران انداختن، هیچ کمکی  به آدم نمی کند. بدون نقد خود، اشتباهات و شکست های بزرگتری در انتظار خواهد بود

- بزرگترین آرزوی تان؟

به عدل نایافته اندیشیدم و جهان زیبا شد

- در کوتاه ترین جمله «رژیم ایران» را تعریف کنید.

 ضد زن. ماشین جنایت، فریب، تحمیق و دروغ

- تعریف تان از «اپوزسیون ایرانی»؟

ظاهراً اپوزیسیون را جمع گرفته اید. جمع نیست و نخواهد شد.

- بزرگترین اشتباهی که مرتکب شده اید؟

شهید نشده ام!

- از ارتباط با جامعه ایرانی شهر و کشوری که در آن زندگی می کنید، چه احساسی دارید؟

رفع غریبی

- آیا با جامعه شهر و کشوری که در آن زندگی می کنید، ارتباط دارید؟

 بیشتر در محیط کاری

- دوستی های پایدار شما با زنان جامعه بوده یا با مردان؟

به یکسان. برابری را رعایت کرده ام

- اگر زمان را ده سال به عقب برگردانیم، چه تجدیدنظری در زندگی تان می کردید؟

فقط ده سال؟ با آرامش بیشتری از تنگناها می گذشتم

- بزرگترین دستاورد جامعه کشوری که در آن زندگی می کنید؟

آزادی

- بزرگترین دستاورد جامعه ایرانی کشوری که در آن زندگی می کنید؟

پرسش را درست نمی فهمم.

- وقتی تصویر «رهبر مذهبی» یا «رئیس جمهور» رژیم ایران را می بینید، چه احساسی به شما دست می دهد؟

آهی از دل می کشم . ترکیبی از افسوس و تنفر

- احساس تان از دیدن تصویر رئیس جمهور یا نخست وزیر کشوری که در آن زندگی می کنید؟

هیچی. شاید هم باز آهی

- اگر زنان جامعه ایرانی مقیم خارج، حداقل نیمی از مسئولیت فعالیتهای عمومی این جامعه را به عهده می داشتند، آیا در بیلان کاری این جامعه تغییری رخ می داد؟

احتمالا انسانی تر می بود

- در یکسال گذشته، کدام حادثه (یا واقعه) در کشور ایران آزرده تان کرد؟

حادثه نبود. مداوم بود. بدتر شدن زندگی مردم و افزایش فاصله طبقاتی.

- در یکسال گذشته از کدام حادثه (یا واقعه) در کشور ایران به وجد آمدید؟

به وجد؟

- بزرگترین موفقیت زندگی تان؟

درگیر مبارزه شدن با پلیدی ها

- اگر زندگی تان را «ویراستاری» کنید، چه قسمتی را حذف می کنید؟

زندگی یک بار است، یک بار نوشته می شود، چرک نویس هم ندارد.

- برای تان چقدر اهمیت دارد که دیگران راجع به شما چگونه قضاوت کند؟

راستش زیاد به آن فکر نمی کنم

- آیا تا به حال از روی مصلحت کاری کرده اید که از آن پشیمان شوید؟ ( یک نمونه را ذکر کنید).

حتماً موارد زیادی بوده.

- اگر طراح این نظرخواهی بودید، چه پرسشی را به این مجموعه اضافه می کردید؟

دلتان برای ایران تنگ نشده؟

*    *    *

 

* عکسی که در این صفحه گذاشته شده، رز برفی ست. گل سرخی که در برف و سرما نیز شکوفه زده و گل می دهد.

** این مجموعه قرار بود، زمینه آشنایی با چهار نفر را فراهم آورد؛ دو مرد و دو زن. 22 نوامبر 2012 بر این باورم که پنج روز آینده، این محموعه به تعهد اخلاقی خود عمل خواهد نمود. 21 نوامبر پرسشنامه پست می شود و از دریافت کنندگان خواسته می شود، شرکت یا عدم شرکت خودشان را حداکثر تا 24 ساعت اطلاع دهند.

شادی امین، در روز مهلت نهایی؛ 27 نوامبر در نامه ای عنوان می کند: « در سه روز گذشته در بستر بیماری بوده...»! نمی دانم در کجای این ادعا اخلاق و تعهد را می شود پیدا کرد.

*** برای پاسخ به هر پرسش سقف و محدوده معینی درنظر گرفته شده بود؛ حداکثر سه سطر برای هر پرسش. در تاریخ 25 نوامبر اظهارنظر تایپ شدۀ یکی دیگر از زنان شرکت کننده در نظرخواهی به دستم رسید. متن دریافتی برای اصلاح و رعایت حد نصاب به ایشان عودت داده می شود. متن جدید در غروب 27 نوامبر دریافت می شود که حجم این مجموعه نیز بیش از سه برابر سقف تعیین شده است. اظهارنظر این شرکت کنندۀ زن قابل انتشار نمی باشد.

*    *    *

تاریخ انتشار 27 دسامبر 2012

 


پوشه‌های خاک خورده (۱۱)
انسانهایی که رنج‌ها کشیدند


پوشه‌های خاک خورده (۱۰)
انهدام یک تشکیلات سیاسی؛ سکوت جامعهٔ ایرانی


ما اجازه نداریم دوباره اشتباه کنیم
سخنی با رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای


مروری بر زندگی اجتماعی‌مان در سه دههٔ تبعید
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


پوشه‌های خاک‌ خورده (۸)
نشریه‌ای که منتشر نشد؛ شرط غیراخلاقی‌ای که گذاشته شد


پوشه‌های خاک خورده (۷)
تلاش‌هایی که به بن‌بست می‌خورند؛ گفت‌وگوهایی که می‌میرند


پوشه‌های خاک خورده (۶)
اضطراب از حضور دیگران*


چهل سال گذشت
گفت‌وگو با مسعود نقره‌کار


مبارزات کارگران ایران؛ واقعیت‌ها، بزرگنمایی‌ها
گفت‌وگو با ایوب رحمانی


چرا نمی‌توانم این مصاحبه را منتشر کنم


«آلترناتیو سوسیالیستی» درکشور ایران
گفت‌وگو با اصغر کریمی


کانون ایرانیان لندن
گفت‌وگو با الهه پناهی (مدیر داخلی کانون)


سه دهه مراسم گردهمایی زندانیان سیاسی
گفت‌وگو با مینا انتظاری


عادت‌های خصلت شدهٔ انسان ایرانی
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


نقد؛ تعقل، تسلیم، تقابل
گفت‌وگو با مردی در سایه


سوسیالیسم، عدالت اجتماعی؛ ایده یا ایده‌آل
گفت‌وگو با فاتح شیخ


رسانه و فعالان رسانه‌ای ایرانی
گفت‌وگو با سعید افشار


خودشیفته
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


«خوب»، «بد»، «زشت»، «زیبا»؛ ذهنیت مطلق گرای انسان ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


«او»؛ رفت که رفت...


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران
(جمع بندی پروژه)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (4)
بحران اپوزسیون؛ کدام بحران ؟


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (3)
(بازگشت مخالفان حکومت اسلامی به ایران؛ زمینه ها و پیامدها)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (2)
(پروژۀ هسته ای رژیم ایران؛ مذاکره با غرب، نتایج و عواقب)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (1)
«مرجع تقلید»؛ نماد «از خودبیگانگی»


اوراسیا؛امپراطوری روسیه و حکومت اسلامی ایران
گفتگو با »سیروس بهنام»


انتقاد به «خود» مان نیز!؟
گفتگو با کریم قصیم


به گفته ها و نوشته ها شک کنیم!


استبداد سیاسی؛ فرهنگ استبدادی، انسان استبدادزده
(مستبد و دیکتاتور چگونه ساخته می شود)

گفتگو با ناصر مهاجر


کشتار زندانیان سیاسی در سال 67؛ جنایت علیه بشریت
(در حاشیه کمپین «قتل عام 1988»)

گفتگو با رضا بنائی


رأی «مردم»، ارادۀ «آقا» و نگاه «ما»
(در حاشیه «انتخابات» ریاست جمهوری در ایران)


جبهه واحد «چپ جهانی» و اسلامگرایان ارتجاعی
گفتگو با مازیار رازی


«تعهد» یا «تخصص»؟
در حاشیه همایش دو روزه لندن

گفتگو با حسن زادگان


انقلاب 1357؛ استقرار حاکمیت مذهبی، نقش نیروهای سیاسی
گفتگو با بهروز پرتو


بحران هویت
گفتگو با تقی روزبه


چرا «تاریخ» در ایران به اشکال تراژیک تکرار می شود؟
گفتگو با کوروش عرفانی


موقعیت چپ ایران در خارج کشور (2)
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


موقعیت «چپ» در ایران و در خارج کشور(1)
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


انشعاب و جدایی؛ واقعیتی اجتناب ناپذیر یا عارضه ای فرهنگی
گفتگو با فاتح شیخ


بهارانه
با اظهارنظرهایی از حنیف حیدرنژاد، سعید افشار


مصاحبه های سایت »گفت و گو» و رسانه های ایرانی
و در حاشیه؛ گفتگو با سیامک ستوده


بن بست«تلاش های ایرانیان» برای اتحاد؟!
(در حاشیه نشست پراگ)

گفتگو با حسین باقرزاده


اتهام زنی؛ هم تاکتیک، هم استراتژی
(در حاشیه ایران تریبونال)

گفتگو با یاسمین میظر


ایران تریبونال؛ دادگاه دوم
گفتگو با ایرج مصداقی


لیبی، سوریه... ایران (2)
گفتگو با مصطفی صابر


لیبی، سوریه... ایران؟
گفتگو با سیاوش دانشور


مقوله «نقد» در جامعه تبعیدی ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


در حاشیه نشست پنج روزه
(آرزو می کنم، ای کاش برادرهایم برمی گشتند)

گفتگو با رویا رضائی جهرمی


ایران تریبونال؛ امیدها و ابهام ها
گفتگو با اردوان زیبرم


رسانه های همگانی ایرانی در خارج کشور
گفتگو با رضا مرزبان


مستند کردن؛ برّنده ترین سلاح
گفتگو با ناصر مهاجر


کارگران ایران و حکومت اسلامی
گفتگو با مهدی کوهستانی


سه زن
گفتگو با سه پناهندهٔ زن ایرانی


بهارانه؛ تأملی بر «بحران رابطه» در جامعه تبعیدی ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


صرّاف های غیرمجاز ایرانی در بریتانیا


اتحاد و همکاری؛ ‌چگونه و با کدام نیروها؟
گفتگو با تقی روزبه


پوشه های خاک خورده(۵)
مافیای سیگار و تنباکو


پوشه‌ های خاک خورده (۴)
دروغ، توهم؛ بلای جان جامعه ایرانی


«چپ ضد امپریالیسم» ایرانی
گفت‌وگو با مسعود نقره‌کار


حمله نظامی به ایران؛ توهم یا واقعیت
گفتگو با حسین باقرزاده


پوشه های خاک خورده(۳)
تلّی از خاکستر- بیلان عملکرد فعالان سیاسی و اجتماعی


پوشه های خاک خورده (۲)
پخش مواد مخدر در بریتانیا- ردّ پای رژیم ایران


پوشه های خاک خورده (۱)
کالای تن- ویزای سفر به ایران


... لیبی، سوریه، ایران؟
گفتگو با فاتح شیخ


هولیگان های وطنی؛ خوان مخوف


زندان بود؛ جهنم بود بخدا / ازدواج برای گرفتن اقامت
گفتگو با «الهه»


فکت، اطلاع رسانی، شفاف سازی... (بخش دوم)
گفتکو با کوروش عرفانی


فکت، اطلاع رسانی، شفاف سازی؛ غلبه بر استبداد (بخش اول)
گفتگو با کوروش عرفانی


حکومت استبدادی، انسان جامعه استبدادی
گفتگو با کوروش عرفانی


چرا حکومت اسلامی در ایران(۳)
گفتگو با «زهره» و «آتوسا»


چرا حکومت اسلامی در ایران (۲)
گفتگو با مهدی فتاپور


چرا حکومت اسلامی در ایران؟
گفتگو با علی دروازه غاری


رخنه، نفوذ، جاسوسی (۲)
گفتگو با محمود خادمی


رخنه، نفوذ، جاسوسی
گفتگو با حیدر جهانگیری


چه نباید کرد... چه نباید می کردیم
گفت و گو با ایوب رحمانی


پناهجویان و پناهندگان ایرانی(بخش آخر)
گفتگو با محمد هُشی(وکیل امور پناهندگی)


پناهجویان و پناهندگان ایرانی (۲)
سه گفتگوی کوتاه شده


پناهجویان و پناهندگان ایرانی(۱)
گفت و گو با سعید آرمان


حقوق بشر
گفتگو با احمد باطبی


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفت‌وگو با کوروش عرفانی


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
«پنج گفتگوی کوتاه شده»


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با رحمان حسین زاده


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با اسماعیل نوری علا


ما و دوگانگی‌های رفتاری‌مان
گفتگو با مسعود افتخاری


ترور، بمبگذاری، عملیات انتحاری
گفتگو با کوروش عرفانی


اغتشاش رسانه‌ای
گفتگو با ناصر کاخساز


کاسه ها زیر نیم کاسه است
گفتگو با م . ایل بیگی


حکومت اسلامی، امپریالیسم، چپ جهانی و مارکسیستها
گفتگو با حسن حسام


چپ سرنگونی طلب و مقوله آزادی بی قید و شرط بیان
گفتگو با شهاب برهان


تحرکات عوامل رژیم اسلامی در خارج (۳)
انتشار چهار گفتگوی کوتاه


تحرکات عوامل اطلاعاتی رژیم اسلامی در خارج (۲)
تجربه هایی از: رضا منصوران، حیدر جهانگیری، رضا درویش


تحرکات عوامل اطلاعاتی رژیم اسلامی در خارج کشور
گفتگو با حمید نوذری


عملیات انتحاری
گفتگو با کوروش طاهری


هوشیار باشیم؛ مرداد و شهریور ماه نزدیک است(۲)
گفتگو با مینا انتظاری


حکایت «ما» و جنبش های اجتماعی
گفتگو با تنی چند از فعالان «جنبش سبز» در انگلستان


سیاستمداران خطاکار، فرصت طلب، فاسد
گفتگو با مسعود افتخاری


هوشیار باشیم؛ مرداد و شهریور ماه نزدیک است!
گفتگو با بابک یزدی


مشتی که نمونه خروار است
گفتگو با«پروانه» (از همسران جانباخته)


کارگر؛ طبقه کارگر و خیزشهای اخیر در ایران
گفتگو با ایوب رحمانی


تریبیونال بین المللی
گفتگو با لیلا قلعه بانی


سرکوب شان کنید!
گفتگو با حمید تقوایی


ما گوش شنوا نداشتیم
گفتگو با الهه پناهی


خودکشی ...
گفتگو با علی فرمانده


تو مثل«ما» مباش!
گفتگو با کوروش عرفانی


«تحلیل» تان چیست؟!
گفتگو با ایرج مصداقی


شما را چه می‌شود؟
گفتگو با فرهنگ قاسمی


چه چیزی را نمی دانستیم؟
با اظهار نظرهایی از: مهدی اصلانی، علی فرمانده، بیژن نیابتی، ی صفایی


۲۲ بهمن و پاره ای حرفهای دیگر
گفتگو با البرز فتحی


بیست و دوم بهمن امسال
گفتگو با محمد امینی


تروریست؟!
گفتگو با کوروش مدرسی


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است(۴)
گفتگو با مسعود نقره کار


باید دید و فراموش نکرد!
گفتگو با «شهلا»


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است (۳)
گفتگو با رضا منصوران


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است؟(۲)
گفتگو با علی اشرافی


چرا«جمهوری» اسلامی ایران سی سال در قدرت است؟
گفتگو با رامین کامران


سایه های همراه (به بهانه انتشار سایه های همراه)
گفتگو با حسن فخّاری


آغاز شکنجه در زندانهای رژیم اسلامی
گفتگو با حمید اشتری و ایرج مصداقی


گردهمایی هانوفر
گفتگو با مژده ارسی


گپ و گفت دو همکار
گفتگو با سعید افشار (رادیو همبستگی)


«سخنرانی» نکن... با من حرف بزن
گفتگو با شهاب شکوهی


«انتخابات»، مردم...(۷)
(حلقه مفقوده)

گفتگو با «سودابه» و«حسن زنده دل»


«انتخابات»، مردم...(۶)
(فاز سوم کودتا، اعتراف گیری)

گفتگو با سودابه اردوان


«انتخابات»، مردم...(۵)
گفتگو با تقی روزبه


«انتخابات»، مردم...(۴)
گفتگو با رضا سمیعی(حرکت سبزها)


«انتخابات»، مردم...(۳)
گفتگو با سیاوش عبقری


«انتخابات»، مردم...(۲)
گفتگو با حسین باقرزاده


«انتخابات»، مردم...؟!
گفتگو با فاتح شیخ
و نظرخواهی از زنان پناهجوی ایرانی


پناهجویان موج سوم
گفتگو با علی شیرازی (مدیر داخلی کانون ایرانیان لندن)


رسانه
به همراه اظهارنظر رسانه های«انتگراسیون»، «پژواک ایران»، «سینمای آزاد»، «ایران تریبون»، «شورای کار»


گردهمایی هانوفر...
گفتگو با محمود خلیلی


سی سال گذشت
گفت‌وگو با یاسمین میظر


مسیح پاسخ همه چیز را داده!
گفت‌وگو با«مریم»


«کانون روزنامه‌نگاران و نویسندگان برای آزادی»
گفت‌و گو با بهروز سورن


تخریب مزار جانباختگان...حکایت«ما»و دیگران
گفت‌وگو با ناصر مهاجر


همسران جان‌باختگان...
گفت‌وگو با گلرخ جهانگیری


من کماکان«گفت‌وگو» می‌کنم!
(و کانون ۶۷ را زیر نظر دارم)


مراسم لندن، موج سوم گردهمایی‌ها
گفت‌وگو با منیره برادران


سرنوشت نیروهای سازمان مجاهدین خلق در عراق
گفتگو با بیژن نیابتی


اگر می‌ماندم، قصاص می‌شدم
گفتگو با زنی آواره


صدای من هم شکست
گفتگو با «مهناز»؛ از زندانیان واحد مسکونی


بازخوانی و دادخواهی؛ امید یا آرزو
گفتگو با شکوفه‌ منتظری


«مادران خاوران» گزینه‌ای سیاسی یا انتخابی حقوق بشری
گفتگو با ناصر مهاجر


«شب از ستارگان روشن است»
گفتگو با شهرزاد اَرشدی و مهرداد


به بهانۀ قمر...
گفتگو با گیسو شاکری


دوزخ روی زمین
گفتگو با ایرج مصداقی


گریز در آینه‌های تاریک
گپی دوستانه با مجید خوشدل


سردبیری، سانسور، سرطان... و حرفهای دیگر
گفتگو با ستار لقایی


بهارانه
پرسش‌هایی «خود»مانی با پروانه سلطانی و بهرام رحمانی


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله (3)
گفتگو با حسن فخاری


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله (2)
من همان امیر حسین فتانت «دوست» کرامت دانشیان هستم!
گفتگو با ناصر زراعتی


ایرانیان لندن، پشتیبان دانشجویان دربند
با اظهار نظرهایی از: جمال کمانگر، علی دماوندی، حسن زنده دل یدالله خسروشاهی، ایوب رحمانی


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله
گفتگو با رضا (عباس) منصوران


کدام «دستها از مردم ایران کوتاه»؟
گفتگو با تراب ثالث


میکونوس
گفتگو با جمشید گلمکانی
(تهیه کننده و کارگردان فیلم)*


«انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در ایران اسلامی!؟
گفتگو با بیژن مهر (جبهه‌ی ملّی ایران ـ امریکا)


چه خبر از کردستان؟
گفتگو با رحمت فاتحی


جنده، جاکش... ج. اسلامی
گفتگویی که نباید منتشر شود


حمله نظامی به ایران؛ توهم یا واقعیّت
گفتگو با محمد پروین


گردهمایی کلن: تکرار گذشته یا گامی به سوی آینده
گفتگو با مژده ارسی


عراق ویران
گفتگو با یاسمین میظر


شبکه‌های رژیم اسلامی در خارج از کشور
گفتگو با حسن داعی


نهادهای پناهند گی ایرانی و مقوله‌ی تبعید
گفتگو با مدیران داخلی جامعه‌ی ایرانیان لندن
و
کانون ایرانیان لندن


به بهانه‌ی تحصن لندن
گفتگو با حسن جداری و خانم ملک


به استقبال گردهمایی زندانیان سیاسی در شهر کلن
گفتگو با «مرجان افتخاری»


سنگ را باید تجربه کرد!
گفتگو با «نسیم»


پشیمان نیستید؟
گفتگو با سعید آرمان «حزب حکمتیست»


هنوز هم با یک لبخند دلم می‌رود!
گپی با اسماعیل خویی


چپ ضد امپریالیست، چپ کارگری... تحلیل یا شعار
گفتگو با بهرام رحمانی


زنان، جوانان، کارگران و جایگاه اندیشمندان ایرانی
گفتگو با «خانمی جوان»


گردهمایی سراسری کشتار زندانیان سیاسی
گفتگو با «همایون ایوانی»


روز زن را بهت تبریک می‌گم!
گفت‌وگو با «مژده»


دو کارزار در یک سال
گفت‌وگو با آذر درخشان


آخیش . . . راحت شدم!
گفتگو با «مهدی اصلانی»


غریبه‌ای به نام کتاب
گفتگو با «رضا منصوران»


زندان عادل‌آباد؛ تاولی چرکین، کتابی ناگشوده...
گفتگو با «عادل‌آباد»


این بار خودش آمده بود!
گفتگو با پروانه‌ی سلطانی


چهره بنمای!
با اظهار نظرهایی از: احمد موسوی، مهدی اصلانی، مینو همیلی و...
و گفتگو با ایرج مصداقی


شب به خیر رفیق!
گفتگو با رضا غفاری


رسانه‌های ایرانی
گفتگو با همکاران رادیو برابری و هبستگی، رادیو رسا
و سایت‌های دیدگاه و گزارشگران


مراسم بزرگداشت زندانیان سیاسی (در سال جاری)
«گفتگو با میهن روستا»


همسایگان تنهای ما
«گفتگو با مهرداد درویش‌پور»


پس از بی‌هوشی، چهل و هشت ساعت به او تجاوز می‌کنند!


شما یک اصل دموکراتیک بیاورید که آدم مجبور باشد به همه‌ی سؤالها جواب دهد
«در حاشیه‌ی جلسه‌ی سخنرانی اکبر گنجی در لندن»


فراموش کرده‌ایم...
«گفتگو با شهرنوش پارسی پور»


زندانی سیاسی «آزاد» باید گردد!
گفتگو با محمود خلیلی «گفتگوهای زندان»


تواب
گفتگو با شهاب شکوهی «زندانی سیاسی دو نظام»


خارجی‌های مادر... راسیست
«گفتگو با رضا»


شعر زندان و پاره‌ای حرف‌های دیگر
«در گفتگو با ایرج مصداقی»


ازدواج به قصد گرفتن اقامت
گفتگو با «شبنم»


کارزار «زنان»... کار زار «مردان»؟!
«گفتگو با آذر درخشان»


اوضاع بهتر می‌شود؟
«گفتگو با کوروش عرفانی»


اتم و دیدگاه‌های مردم


اخلاق سیاسی


چهارپازل، سه بازیگر، دو دیدگاه، یک حرکت اشتباه، کیش... مات
«گفتگو با محمدرضا شالگونی»


کارزار چهار روزۀ زنان
گفتگو با یاسمین میظر


مرغ سحر ناله سر کن
«گفتگو با سحر»


اسکوات*، مستی، شعر، نشئگی... و دیگر هیچ!
«گفتگو با نسیم»


درختی که به خاطر می‌آورد
گفتگو با مسعود رئوف ـ سینماگر ایرانی


شاکیان تاریخ چه می‌گویند؟
پای درد دل فرزندان اعدامی


روایتی از زندان و پرسش‌های جوانان
«در گفتگو با احمد موسوی»


جمهوری مشروطه؟ !
در حاشیۀ نشست برلین «گفتگو با حسین باقرزاده»


مروری بر روایت‌های زندان
در گفتگو با ناصر مهاجر


اعتیاد و دریچه دوربین - گفتگو با مریم اشرافی


انشعاب، جدایی و ...
در گفتگو با محمد فتاحی (حکمتیست)


چه شد ... چرا این‌چنین شد؟
در گفتگو با محمدرضا شالگونی، پیرامون «انتخابات» اخیر ایران


«انتخابات» ایران، مردم و نیروهای سیاسی


گفتگو با یدالله خسروشاهی


روایتی از مرگ زهرا کاظمی


گفتگو با جوانی تنها


گفتگو با گیسو شاکری


گفتگو با لیلا قرایی


گفتگو با شادی


گفتگو با ایرج مصداقی، نویسنده‌ی کتاب «نه زیستن نه مرگ»


گفتگو با جوانان


نتیجه‌ی نظرخواهی از مردم و نیروهای سیاسی در مورد حمله‌ی نظامی امریکا به ایران


گفتگو با مهرداد درویش پور


گفتگو با نیلوفر بیضایی، نویسنده و کارگردان تأتر


سلاح اتمی ... حمله‌ی نظامی ... و دیگر هیچ!
گفتگو با محمد رضا شالگونی و یاسمین میظر


اين‌بار برای مردم ايران چه آشی پخته‌ايد؟
گفتگو با مهرداد خوانساری «سازمان مشروطه‌خواهان ايران (خط مقدم)»


به استقبال کتاب «نه‌ زیستن نه مرگ»


«بازگشت» بی بازگشت؟
مروری بر موضوع بازگشت پناهندگان سیاسی به ایران


پرسه‌ای در کوچه‌های تبعید


 
 

بازچاپ مطالب سایت «گفت‌وگو» با ذکر منبع آزاد است.   /  [www.goftogoo.net] [Contact:goftogoo.info@gmail.com] [© GoftoGoo Dot Net 2005]