یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ / Sunday 26th May 2024  تماس   آشنایی    مقاله    گفت‌وگو‌    صفحه‌ی نخست‌ 
 
 

پوشه‌های خاک‌ خورده (۸)
نشریه‌ای که منتشر نشد؛ شرط غیراخلاقی‌ای که گذاشته شد

به شرطی پست سردبیری را قبول می‌کنم که مقالات سعید حجاریان را منتشر کنم...

آنهایی که تجربهٔ انتشار نشریات کاغذی را داشته‌اند، خوب می‌دانند که پس از تعطیل شدن (و یا تعطیل کردن) نشریه‌شان در چه دنیایی گرفتار می‌آیند و با چه غم جانکاهی دست و پنجه نرم می‌کنند. یادم هست، در آخرین گفت‌و گویی که با رضا مرزبان داشتم، وقتی پرسش‌ام به نشریه‌ای که او سالها پیش منتشر می‌کرد رسید، بغضی در گلوی «پدر روزنامه‌نگاری مدرن ایران» نشست، که برای لحظه‌ای از طرح آن پشیمان شدم.

صحبت از دورانی‌ست که اینترنتی در کار نبود تا با یک «کات- اند- پیس» مقاله یا گفت‌وگویی را به وب سایتی که دیگری طراحی کرده،‌ منتقل کنیم. از نشریاتی حرف می‌زنیم که مراحل دریافت و انتخاب مقالات، ارسال نامه‌هایی با پست سفارشی در توضیح نوشته‌هایی که قابل درج نیستند، تهیهٔ گزارش و گفت‌وگو، ویراستاری، انتخاب عکس؛ و از همه مهمتر صفحه بندی نشریه، که خودش یک کار بود و همگی دستی و غیراتوماتیک انجام می‌شدند، پوست انسان را غلفتی می‌کند. با این حال، ظرف بیش از دو دهه دهها نشریه از این دست با خشم و خروش تبعیدیانی که خود قربانی خشم و خشونت بودند، در خارج کشور به تیر غیب گرفتار آمد، بی آنکه کک این جامعه گزیده شود.

نشریه «کانون» هم در زمرهٔ همین نشریات بود. پس از تعطیل شدن این نشریه توسط «انصار حزب‌الله- شاخه خارج کشور»، و پس از چالش‌های زندگی در دوران برزخ، تصمیم به انتشار نشریه‌ای کاغذی در شهر لندن می‌گیرم. این بار نیز دو گزینه در مقابل خود داشتم: انتخاب افرادی که از نظر علایق سیاسی به هم نزدیک‌ هستند، و یا انتخاب کسانی که با امر نویسندگی و روزنامه‌نگاری آشنایند، اما به گرایش‌های سیاسی متفاوتی تعلق دارند. پس از بارها تجربهٔ تلخ، کماکان انتخاب من گزینهٔ دوم است.

در اوایل هزارهٔ جدید میلادی متنی را به عنوان اساسنامه و آیین نامهٔ پیشنهادی نشریه تدوین می‌کنم که در نگارش آن از معیارهای مدون و حرفه‌ای نشریاتی مثل «گاردین» بهره گرفته بودم. پس از آن شش نفر را به عنوان هیئت تحریریه انتخاب کرده و آنها را در یک جلسهٔ عمومی با یکدیگر روبرو می‌کنم. اولین جلسه‌مان در منزل هادی خرسندی‌ست و جلسات دیگر هم به پیشنهاد و خواستهٔ وی در همان مکان برگزار می‌گردد.

برای اینکه مستندتر بنویسم، پوشهٔ نارنجی رنگ «نشریه» را باز می‌کنم:

چون فراخوان از طرف من داده شده بود، بنا به پیشنهاد جمع اولین نفری‌ هستم که در نخستین جلسه به صحبت می‌آیم و روی چند نکته که رئوس آنها را یادداشت کرده‌ام تأکید می‌کنم. اول، اینکه این نشریه چه ویژگی‌هایی نباید داشته باشد. خیلی ساده می‌گویم که کار ما این نیست که مقالات دیگران را جمع‌آوری کرده و آنها را منتشر کنیم. رو به جمع می‌گویم: درک من از انتشار این نشریه «تولید» است. کارِ تولید در نشریه، تهیه گزارش‌، مصاحبه و مقالاتی‌ست به زندگی واقعی انسانها ارتباط مستقیم دارد؛ مسائلی که در جامعه‌ٔ ایرانی و جامعهٔ جهانی مابه ازای اجتماعی دارد. پیشنهاد می‌دهم: مانیتور کردن این دو جامعهٔ ایرانی و غیرایرانی باید مشغلهٔ اصلی این نشریه باشد. به جمع‌ می‌گویم که ما باید همکارانی از نسل جوان در اغلب کشورهای اروپایی برای تهیه خبر و گزارش داشته باشیم و برای شروع نام چند کشور را می‌برم که در آنها نیروهای جوان آماده همکاری مطبوعاتی با ما هستند.

در رابطه با نکاتی که اشاره و پیشنهاد می‌کنم، نه تنها مخالفتی نمی‌شود، بلکه جملگی از آن استقبال می‌کنند.

جلسات زیادی برگزار می‌کنیم در رابطه با اهداف نشریه، اساسنامه و آیین نامه‌ٔ داخلی آن. روی آیین نامهٔ داخلی حساسیت زیادی به خرج می‌دهم؛ روی تقسیم کار، مسئولیت‌های تعریف شده؛ و مهمتر از همه پاسخگو بودنِ اعضاء هیئت تحریریه. در این مورد، بارها از نشریات مترقی و حرفه‌ای غیرایرانی مثال می‌آورم و به مواردی اشاره می‌کنم که روزنامه‌نگاران ایرانی باید از آنها بیاموزند.

شیرین رضویان، معمولاً طرح‌های شفافی ارائه می‌دهد و بحث‌هایش مختصر و مفید است. ستار لقائی در فضای دیگری سیر و سیاحت می‌کند و علاقهٔ زیادی دارد که همه چیز به صورت «کدخدامنشی» حل و فصل شود. هادی خرسندی، در اوایل کمتر خودش را درگیر بحث می‌کند و غالباً حق را به جانب لقائی می‌دهد. دیگران هم به نوعی خودشان را در بحث سهیم می‌کنند.

پس از گذشت چند ماه، همه چیز به خوبی و خوشی پیش می‌رود؛ نشریه‌مان نامگذاری شده، اهداف آن معین گشته، اساسنامه و آیین‌نامه‌اش تدوین شده، بودجهٔ شش ماههٔ انتشار آن به صورت امانی تهیه شده و یکی دو نکتهٔ دیگر، که روی آنها مفصل صحبت کرده‌ایم. تنها موردی که باقی مانده، تعیین مسئول هیئت تحریریه است. این بخش را به جلسهٔ آینده موکول می‌کنیم، چون همگی خسته هستیم.

هفت روز دیگر، دوباره یکدیگر را در منزل هادی خرسندی ملاقات می‌کنیم، با این تفاوت که خرسندی، بدون مشورت دیگران «رضوی» نامی را به جلسه آورده است. دلیل این کار را که از او سوأل می‌کنم، می‌گوید: نگران نباشید، ایشان مستمع آزاد است! به زبان فارسی سلیس یعنی این میهمان ناخوانده در گوشه‌ای می‌نشیند و خودش را واردِ بحث نمی‌کند. که تجربه نشان داد، ایشان خودش یک پا صاحبخانه است و هدفمند به این جلسهٔ مهم آورده شده بود.

آخرین موضوعی که پیش از شروع کار نشریه می‌بایستی روی‌اش صحبت می‌کردیم، تعیین سردبیر نشریه بود. همهٔ همکاران حاضر در جلسه من را به عنوان سردبیر پیشنهاد می‌دهند که با آن مخالفت می‌کنم. استدلال من، یکی موقعیت زندگی‌ام است و دلیل می‌آورم که چرا نمی‌توانم این مسئولیت را قبول کنم، و دلیل دیگر، تحت الشعاع گرفتن فعالیت‌های رسانه‌ای‌ام، خصوصاً کارِ مصاحبه ام است. به همکاران می‌گویم، سردبیری یک حرفه است و سردبیر می‌بایستی تمام وقت سردبیر باشد. و بی‌درنگ هادی خرسندی را به عنوان سردبیر به جمع پیشنهاد می‌دهم.

آن طور که نوشته‌ام، نزدیک به یک ساعت راجع به این موضوع صحبت می‌کنیم و پرحرف‌ترین آدم، کماکان همان میهمان ناخوانده است. از ساعت دوم، گفت‌وگوی دو طرفه میان من و هادی خرسندی است. او می‌گوید این مسئولیت را قبول می‌کند، منتهی از من می‌خواهد وظایف سردبیری را برای‌اش شرح دهم. که به او می‌گویم، هم این بحث‌ها قبلاً شده و هم او با تجربه‌تر از آن است که با کار و مسئولیت سردبیری آشنا نباشد.

پرسش‌های خرسندی دوپهلو است و سرراست نیست. این خصلت اوست که در حاشیه صحبت کند و حرفهایش پیامی دوگانه داشته باشد. بر این باورم که می‌خواهد چیزی را از من بشنود که بعدها از آن استفادهٔ ابزاری کند. به او می‌گویم اگر پرسش‌اش شفاف باشد، پاسخ من هم به آن شفاف خواهد بود. اما او نمی‌خواهد دست‌اش را به سادگی باز کرده و پوست کنده منظورش را بیان کند. بدغلقی او به من نیز منتقل می‌شود و بارها با ناراحتی از خرسندی می‌خواهم منظورش را صاف و پوست کنده با جمع در میان بگذارد. و این بخشی از مکالمهٔ من با خرسندی‌ست که در دفتر خاطرات‌ام ثبت کرده‌ام:

خرسندی: باشد، من سردبیری را قبول می‌کنم، منتهی به من بگو من چه وظایفی دارم؛ چه مقالاتی را می‌توانم برای انتشار در نشریه انتخاب کنم؟

مجید خوشدل: اساسنامه و آیین نامهٔ نشریه پیشتر بحث، رأی گیری و تدوین شده. ما این بحث‌ها را قبلاً کرده‌ایم و الان لزومی ندارد دوباره به آنها برگردیم. و دوباره از او می‌خواهم شفاف و پوست کنده منظورش را بیان کند.

خرسندی، بعد از مدتی کلنجار رفتن، بالاخره پرسش‌اش را صاف و پوست کنده عنوان می‌دارد: باشد، من سردبیرم؛ آیا من اجازه دارم مقاله‌ای از [سعید] حجاریان برای انتشار در نشریه انتخاب کنم؟ که به یکباره جوّ سنگینی بر جلسه حاکم می‌شوند و سکوت همه جا را می‌گیرد. در دفترچهٔ خاطرات‌ام اظهارنظر لقایی را اینگونه نوشته‌ام: آقا این چه حرفیه می‌زنی!

از شما چه پنهان، چند ماهی بود که عمّه‌ام فوت کرده بود و نمی‌دانم چرا، اما ناخواسته پای عمّه جان را به جلسه باز کرده و به خرسندی می‌گویم: من که هیچ، اگر عمّه‌ام در قبر پرسش‌ات را می‌شنید، به خودش می‌لرزید و با آن مخالفت می‌کرد. که بلافاصله خرسندی می‌گوید: پس من هم این مسئولیت را قبول نمی‌کنم!

از عصبانیت داشتم منفجر می‌شدم: مقاله‌ای از سعید حجاریان در نشریه‌ای که قرار است در تبعید منتشر ‌شود؟! بعدها فکر کردم، شاید بخت با ما یار بود که چنین بحثی پیش از انتشار نشریه در جمع‌مان مطرح شده بود وگرنه، دیر یا زود در مقابل عمل انجام شده‌ای قرار می‌گرفتیم که از بین بردن تبعات سیاسی و اجتماعی آن به سادگی امکان پذیر نبود.

همگی مات و مبهوت هستیم و از شنیدن شرط خرسندی برای قبول پستِ سردبیری انگار آب سردی به روی‌مان ریخته‌اند. سرخوردگی و عصبانیت در جمع به وضوح دیده می‌شود.

در این هنگام، بی‌آنکه لحظه‌ای درنگ کنم، رو به همکاران می‌گویم: این جمع از این به بعد منحل است و هیچ کس حق ندارد با استفاده از این نام و عنوان نشریه‌ای منتشر کند. تهدیدی حقوقی می‌کنم و پایان جلسه را اعلام می‌دارم. واکنش چهار نفر به پیشنهادم مثبت است و آن را تأیید می‌کنند.

طولی نمی‌کشد که حاضران، منزل خرسندی را ترک می‌کنند، تنها استثناء آقایی‌ست که قرار بود مستمع آزاد باشد. پیش از خروج، چیزی به خرسندی می‌گویم که به آن افتخار نمی‌کنم.

*     *     *

تاریخ انتشار: ۲۲ مارس ۲۰۲۱ میلادی

 

 


پوشه‌های خاک خورده (۱۱)
انسانهایی که رنج‌ها کشیدند


پوشه‌های خاک خورده (۱۰)
انهدام یک تشکیلات سیاسی؛ سکوت جامعهٔ ایرانی


ما اجازه نداریم دوباره اشتباه کنیم
سخنی با رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای


مروری بر زندگی اجتماعی‌مان در سه دههٔ تبعید
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


پوشه‌های خاک‌ خورده (۸)
نشریه‌ای که منتشر نشد؛ شرط غیراخلاقی‌ای که گذاشته شد


پوشه‌های خاک خورده (۷)
تلاش‌هایی که به بن‌بست می‌خورند؛ گفت‌وگوهایی که می‌میرند


پوشه‌های خاک خورده (۶)
اضطراب از حضور دیگران*


چهل سال گذشت
گفت‌وگو با مسعود نقره‌کار


مبارزات کارگران ایران؛ واقعیت‌ها، بزرگنمایی‌ها
گفت‌وگو با ایوب رحمانی


چرا نمی‌توانم این مصاحبه را منتشر کنم


«آلترناتیو سوسیالیستی» درکشور ایران
گفت‌وگو با اصغر کریمی


کانون ایرانیان لندن
گفت‌وگو با الهه پناهی (مدیر داخلی کانون)


سه دهه مراسم گردهمایی زندانیان سیاسی
گفت‌وگو با مینا انتظاری


عادت‌های خصلت شدهٔ انسان ایرانی
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


نقد؛ تعقل، تسلیم، تقابل
گفت‌وگو با مردی در سایه


سوسیالیسم، عدالت اجتماعی؛ ایده یا ایده‌آل
گفت‌وگو با فاتح شیخ


رسانه و فعالان رسانه‌ای ایرانی
گفت‌وگو با سعید افشار


خودشیفته
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


«خوب»، «بد»، «زشت»، «زیبا»؛ ذهنیت مطلق گرای انسان ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


«او»؛ رفت که رفت...


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران
(جمع بندی پروژه)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (4)
بحران اپوزسیون؛ کدام بحران ؟


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (3)
(بازگشت مخالفان حکومت اسلامی به ایران؛ زمینه ها و پیامدها)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (2)
(پروژۀ هسته ای رژیم ایران؛ مذاکره با غرب، نتایج و عواقب)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (1)
«مرجع تقلید»؛ نماد «از خودبیگانگی»


اوراسیا؛امپراطوری روسیه و حکومت اسلامی ایران
گفتگو با »سیروس بهنام»


انتقاد به «خود» مان نیز!؟
گفتگو با کریم قصیم


به گفته ها و نوشته ها شک کنیم!


استبداد سیاسی؛ فرهنگ استبدادی، انسان استبدادزده
(مستبد و دیکتاتور چگونه ساخته می شود)

گفتگو با ناصر مهاجر


کشتار زندانیان سیاسی در سال 67؛ جنایت علیه بشریت
(در حاشیه کمپین «قتل عام 1988»)

گفتگو با رضا بنائی


رأی «مردم»، ارادۀ «آقا» و نگاه «ما»
(در حاشیه «انتخابات» ریاست جمهوری در ایران)


جبهه واحد «چپ جهانی» و اسلامگرایان ارتجاعی
گفتگو با مازیار رازی


«تعهد» یا «تخصص»؟
در حاشیه همایش دو روزه لندن

گفتگو با حسن زادگان


انقلاب 1357؛ استقرار حاکمیت مذهبی، نقش نیروهای سیاسی
گفتگو با بهروز پرتو


بحران هویت
گفتگو با تقی روزبه


چرا «تاریخ» در ایران به اشکال تراژیک تکرار می شود؟
گفتگو با کوروش عرفانی


موقعیت چپ ایران در خارج کشور (2)
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


موقعیت «چپ» در ایران و در خارج کشور(1)
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


انشعاب و جدایی؛ واقعیتی اجتناب ناپذیر یا عارضه ای فرهنگی
گفتگو با فاتح شیخ


بهارانه
با اظهارنظرهایی از حنیف حیدرنژاد، سعید افشار


مصاحبه های سایت »گفت و گو» و رسانه های ایرانی
و در حاشیه؛ گفتگو با سیامک ستوده


بن بست«تلاش های ایرانیان» برای اتحاد؟!
(در حاشیه نشست پراگ)

گفتگو با حسین باقرزاده


اتهام زنی؛ هم تاکتیک، هم استراتژی
(در حاشیه ایران تریبونال)

گفتگو با یاسمین میظر


ایران تریبونال؛ دادگاه دوم
گفتگو با ایرج مصداقی


لیبی، سوریه... ایران (2)
گفتگو با مصطفی صابر


لیبی، سوریه... ایران؟
گفتگو با سیاوش دانشور


مقوله «نقد» در جامعه تبعیدی ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


در حاشیه نشست پنج روزه
(آرزو می کنم، ای کاش برادرهایم برمی گشتند)

گفتگو با رویا رضائی جهرمی


ایران تریبونال؛ امیدها و ابهام ها
گفتگو با اردوان زیبرم


رسانه های همگانی ایرانی در خارج کشور
گفتگو با رضا مرزبان


مستند کردن؛ برّنده ترین سلاح
گفتگو با ناصر مهاجر


کارگران ایران و حکومت اسلامی
گفتگو با مهدی کوهستانی


سه زن
گفتگو با سه پناهندهٔ زن ایرانی


بهارانه؛ تأملی بر «بحران رابطه» در جامعه تبعیدی ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


صرّاف های غیرمجاز ایرانی در بریتانیا


اتحاد و همکاری؛ ‌چگونه و با کدام نیروها؟
گفتگو با تقی روزبه


پوشه های خاک خورده(۵)
مافیای سیگار و تنباکو


پوشه‌ های خاک خورده (۴)
دروغ، توهم؛ بلای جان جامعه ایرانی


«چپ ضد امپریالیسم» ایرانی
گفت‌وگو با مسعود نقره‌کار


حمله نظامی به ایران؛ توهم یا واقعیت
گفتگو با حسین باقرزاده


پوشه های خاک خورده(۳)
تلّی از خاکستر- بیلان عملکرد فعالان سیاسی و اجتماعی


پوشه های خاک خورده (۲)
پخش مواد مخدر در بریتانیا- ردّ پای رژیم ایران


پوشه های خاک خورده (۱)
کالای تن- ویزای سفر به ایران


... لیبی، سوریه، ایران؟
گفتگو با فاتح شیخ


هولیگان های وطنی؛ خوان مخوف


زندان بود؛ جهنم بود بخدا / ازدواج برای گرفتن اقامت
گفتگو با «الهه»


فکت، اطلاع رسانی، شفاف سازی... (بخش دوم)
گفتکو با کوروش عرفانی


فکت، اطلاع رسانی، شفاف سازی؛ غلبه بر استبداد (بخش اول)
گفتگو با کوروش عرفانی


حکومت استبدادی، انسان جامعه استبدادی
گفتگو با کوروش عرفانی


چرا حکومت اسلامی در ایران(۳)
گفتگو با «زهره» و «آتوسا»


چرا حکومت اسلامی در ایران (۲)
گفتگو با مهدی فتاپور


چرا حکومت اسلامی در ایران؟
گفتگو با علی دروازه غاری


رخنه، نفوذ، جاسوسی (۲)
گفتگو با محمود خادمی


رخنه، نفوذ، جاسوسی
گفتگو با حیدر جهانگیری


چه نباید کرد... چه نباید می کردیم
گفت و گو با ایوب رحمانی


پناهجویان و پناهندگان ایرانی(بخش آخر)
گفتگو با محمد هُشی(وکیل امور پناهندگی)


پناهجویان و پناهندگان ایرانی (۲)
سه گفتگوی کوتاه شده


پناهجویان و پناهندگان ایرانی(۱)
گفت و گو با سعید آرمان


حقوق بشر
گفتگو با احمد باطبی


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفت‌وگو با کوروش عرفانی


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
«پنج گفتگوی کوتاه شده»


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با رحمان حسین زاده


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با اسماعیل نوری علا


ما و دوگانگی‌های رفتاری‌مان
گفتگو با مسعود افتخاری


ترور، بمبگذاری، عملیات انتحاری
گفتگو با کوروش عرفانی


اغتشاش رسانه‌ای
گفتگو با ناصر کاخساز


کاسه ها زیر نیم کاسه است
گفتگو با م . ایل بیگی


حکومت اسلامی، امپریالیسم، چپ جهانی و مارکسیستها
گفتگو با حسن حسام


چپ سرنگونی طلب و مقوله آزادی بی قید و شرط بیان
گفتگو با شهاب برهان


تحرکات عوامل رژیم اسلامی در خارج (۳)
انتشار چهار گفتگوی کوتاه


تحرکات عوامل اطلاعاتی رژیم اسلامی در خارج (۲)
تجربه هایی از: رضا منصوران، حیدر جهانگیری، رضا درویش


تحرکات عوامل اطلاعاتی رژیم اسلامی در خارج کشور
گفتگو با حمید نوذری


عملیات انتحاری
گفتگو با کوروش طاهری


هوشیار باشیم؛ مرداد و شهریور ماه نزدیک است(۲)
گفتگو با مینا انتظاری


حکایت «ما» و جنبش های اجتماعی
گفتگو با تنی چند از فعالان «جنبش سبز» در انگلستان


سیاستمداران خطاکار، فرصت طلب، فاسد
گفتگو با مسعود افتخاری


هوشیار باشیم؛ مرداد و شهریور ماه نزدیک است!
گفتگو با بابک یزدی


مشتی که نمونه خروار است
گفتگو با«پروانه» (از همسران جانباخته)


کارگر؛ طبقه کارگر و خیزشهای اخیر در ایران
گفتگو با ایوب رحمانی


تریبیونال بین المللی
گفتگو با لیلا قلعه بانی


سرکوب شان کنید!
گفتگو با حمید تقوایی


ما گوش شنوا نداشتیم
گفتگو با الهه پناهی


خودکشی ...
گفتگو با علی فرمانده


تو مثل«ما» مباش!
گفتگو با کوروش عرفانی


«تحلیل» تان چیست؟!
گفتگو با ایرج مصداقی


شما را چه می‌شود؟
گفتگو با فرهنگ قاسمی


چه چیزی را نمی دانستیم؟
با اظهار نظرهایی از: مهدی اصلانی، علی فرمانده، بیژن نیابتی، ی صفایی


۲۲ بهمن و پاره ای حرفهای دیگر
گفتگو با البرز فتحی


بیست و دوم بهمن امسال
گفتگو با محمد امینی


تروریست؟!
گفتگو با کوروش مدرسی


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است(۴)
گفتگو با مسعود نقره کار


باید دید و فراموش نکرد!
گفتگو با «شهلا»


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است (۳)
گفتگو با رضا منصوران


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است؟(۲)
گفتگو با علی اشرافی


چرا«جمهوری» اسلامی ایران سی سال در قدرت است؟
گفتگو با رامین کامران


سایه های همراه (به بهانه انتشار سایه های همراه)
گفتگو با حسن فخّاری


آغاز شکنجه در زندانهای رژیم اسلامی
گفتگو با حمید اشتری و ایرج مصداقی


گردهمایی هانوفر
گفتگو با مژده ارسی


گپ و گفت دو همکار
گفتگو با سعید افشار (رادیو همبستگی)


«سخنرانی» نکن... با من حرف بزن
گفتگو با شهاب شکوهی


«انتخابات»، مردم...(۷)
(حلقه مفقوده)

گفتگو با «سودابه» و«حسن زنده دل»


«انتخابات»، مردم...(۶)
(فاز سوم کودتا، اعتراف گیری)

گفتگو با سودابه اردوان


«انتخابات»، مردم...(۵)
گفتگو با تقی روزبه


«انتخابات»، مردم...(۴)
گفتگو با رضا سمیعی(حرکت سبزها)


«انتخابات»، مردم...(۳)
گفتگو با سیاوش عبقری


«انتخابات»، مردم...(۲)
گفتگو با حسین باقرزاده


«انتخابات»، مردم...؟!
گفتگو با فاتح شیخ
و نظرخواهی از زنان پناهجوی ایرانی


پناهجویان موج سوم
گفتگو با علی شیرازی (مدیر داخلی کانون ایرانیان لندن)


رسانه
به همراه اظهارنظر رسانه های«انتگراسیون»، «پژواک ایران»، «سینمای آزاد»، «ایران تریبون»، «شورای کار»


گردهمایی هانوفر...
گفتگو با محمود خلیلی


سی سال گذشت
گفت‌وگو با یاسمین میظر


مسیح پاسخ همه چیز را داده!
گفت‌وگو با«مریم»


«کانون روزنامه‌نگاران و نویسندگان برای آزادی»
گفت‌و گو با بهروز سورن


تخریب مزار جانباختگان...حکایت«ما»و دیگران
گفت‌وگو با ناصر مهاجر


همسران جان‌باختگان...
گفت‌وگو با گلرخ جهانگیری


من کماکان«گفت‌وگو» می‌کنم!
(و کانون ۶۷ را زیر نظر دارم)


مراسم لندن، موج سوم گردهمایی‌ها
گفت‌وگو با منیره برادران


سرنوشت نیروهای سازمان مجاهدین خلق در عراق
گفتگو با بیژن نیابتی


اگر می‌ماندم، قصاص می‌شدم
گفتگو با زنی آواره


صدای من هم شکست
گفتگو با «مهناز»؛ از زندانیان واحد مسکونی


بازخوانی و دادخواهی؛ امید یا آرزو
گفتگو با شکوفه‌ منتظری


«مادران خاوران» گزینه‌ای سیاسی یا انتخابی حقوق بشری
گفتگو با ناصر مهاجر


«شب از ستارگان روشن است»
گفتگو با شهرزاد اَرشدی و مهرداد


به بهانۀ قمر...
گفتگو با گیسو شاکری


دوزخ روی زمین
گفتگو با ایرج مصداقی


گریز در آینه‌های تاریک
گپی دوستانه با مجید خوشدل


سردبیری، سانسور، سرطان... و حرفهای دیگر
گفتگو با ستار لقایی


بهارانه
پرسش‌هایی «خود»مانی با پروانه سلطانی و بهرام رحمانی


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله (3)
گفتگو با حسن فخاری


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله (2)
من همان امیر حسین فتانت «دوست» کرامت دانشیان هستم!
گفتگو با ناصر زراعتی


ایرانیان لندن، پشتیبان دانشجویان دربند
با اظهار نظرهایی از: جمال کمانگر، علی دماوندی، حسن زنده دل یدالله خسروشاهی، ایوب رحمانی


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله
گفتگو با رضا (عباس) منصوران


کدام «دستها از مردم ایران کوتاه»؟
گفتگو با تراب ثالث


میکونوس
گفتگو با جمشید گلمکانی
(تهیه کننده و کارگردان فیلم)*


«انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در ایران اسلامی!؟
گفتگو با بیژن مهر (جبهه‌ی ملّی ایران ـ امریکا)


چه خبر از کردستان؟
گفتگو با رحمت فاتحی


جنده، جاکش... ج. اسلامی
گفتگویی که نباید منتشر شود


حمله نظامی به ایران؛ توهم یا واقعیّت
گفتگو با محمد پروین


گردهمایی کلن: تکرار گذشته یا گامی به سوی آینده
گفتگو با مژده ارسی


عراق ویران
گفتگو با یاسمین میظر


شبکه‌های رژیم اسلامی در خارج از کشور
گفتگو با حسن داعی


نهادهای پناهند گی ایرانی و مقوله‌ی تبعید
گفتگو با مدیران داخلی جامعه‌ی ایرانیان لندن
و
کانون ایرانیان لندن


به بهانه‌ی تحصن لندن
گفتگو با حسن جداری و خانم ملک


به استقبال گردهمایی زندانیان سیاسی در شهر کلن
گفتگو با «مرجان افتخاری»


سنگ را باید تجربه کرد!
گفتگو با «نسیم»


پشیمان نیستید؟
گفتگو با سعید آرمان «حزب حکمتیست»


هنوز هم با یک لبخند دلم می‌رود!
گپی با اسماعیل خویی


چپ ضد امپریالیست، چپ کارگری... تحلیل یا شعار
گفتگو با بهرام رحمانی


زنان، جوانان، کارگران و جایگاه اندیشمندان ایرانی
گفتگو با «خانمی جوان»


گردهمایی سراسری کشتار زندانیان سیاسی
گفتگو با «همایون ایوانی»


روز زن را بهت تبریک می‌گم!
گفت‌وگو با «مژده»


دو کارزار در یک سال
گفت‌وگو با آذر درخشان


آخیش . . . راحت شدم!
گفتگو با «مهدی اصلانی»


غریبه‌ای به نام کتاب
گفتگو با «رضا منصوران»


زندان عادل‌آباد؛ تاولی چرکین، کتابی ناگشوده...
گفتگو با «عادل‌آباد»


این بار خودش آمده بود!
گفتگو با پروانه‌ی سلطانی


چهره بنمای!
با اظهار نظرهایی از: احمد موسوی، مهدی اصلانی، مینو همیلی و...
و گفتگو با ایرج مصداقی


شب به خیر رفیق!
گفتگو با رضا غفاری


رسانه‌های ایرانی
گفتگو با همکاران رادیو برابری و هبستگی، رادیو رسا
و سایت‌های دیدگاه و گزارشگران


مراسم بزرگداشت زندانیان سیاسی (در سال جاری)
«گفتگو با میهن روستا»


همسایگان تنهای ما
«گفتگو با مهرداد درویش‌پور»


پس از بی‌هوشی، چهل و هشت ساعت به او تجاوز می‌کنند!


شما یک اصل دموکراتیک بیاورید که آدم مجبور باشد به همه‌ی سؤالها جواب دهد
«در حاشیه‌ی جلسه‌ی سخنرانی اکبر گنجی در لندن»


فراموش کرده‌ایم...
«گفتگو با شهرنوش پارسی پور»


زندانی سیاسی «آزاد» باید گردد!
گفتگو با محمود خلیلی «گفتگوهای زندان»


تواب
گفتگو با شهاب شکوهی «زندانی سیاسی دو نظام»


خارجی‌های مادر... راسیست
«گفتگو با رضا»


شعر زندان و پاره‌ای حرف‌های دیگر
«در گفتگو با ایرج مصداقی»


ازدواج به قصد گرفتن اقامت
گفتگو با «شبنم»


کارزار «زنان»... کار زار «مردان»؟!
«گفتگو با آذر درخشان»


اوضاع بهتر می‌شود؟
«گفتگو با کوروش عرفانی»


اتم و دیدگاه‌های مردم


اخلاق سیاسی


چهارپازل، سه بازیگر، دو دیدگاه، یک حرکت اشتباه، کیش... مات
«گفتگو با محمدرضا شالگونی»


کارزار چهار روزۀ زنان
گفتگو با یاسمین میظر


مرغ سحر ناله سر کن
«گفتگو با سحر»


اسکوات*، مستی، شعر، نشئگی... و دیگر هیچ!
«گفتگو با نسیم»


درختی که به خاطر می‌آورد
گفتگو با مسعود رئوف ـ سینماگر ایرانی


شاکیان تاریخ چه می‌گویند؟
پای درد دل فرزندان اعدامی


روایتی از زندان و پرسش‌های جوانان
«در گفتگو با احمد موسوی»


جمهوری مشروطه؟ !
در حاشیۀ نشست برلین «گفتگو با حسین باقرزاده»


مروری بر روایت‌های زندان
در گفتگو با ناصر مهاجر


اعتیاد و دریچه دوربین - گفتگو با مریم اشرافی


انشعاب، جدایی و ...
در گفتگو با محمد فتاحی (حکمتیست)


چه شد ... چرا این‌چنین شد؟
در گفتگو با محمدرضا شالگونی، پیرامون «انتخابات» اخیر ایران


«انتخابات» ایران، مردم و نیروهای سیاسی


گفتگو با یدالله خسروشاهی


روایتی از مرگ زهرا کاظمی


گفتگو با جوانی تنها


گفتگو با گیسو شاکری


گفتگو با لیلا قرایی


گفتگو با شادی


گفتگو با ایرج مصداقی، نویسنده‌ی کتاب «نه زیستن نه مرگ»


گفتگو با جوانان


نتیجه‌ی نظرخواهی از مردم و نیروهای سیاسی در مورد حمله‌ی نظامی امریکا به ایران


گفتگو با مهرداد درویش پور


گفتگو با نیلوفر بیضایی، نویسنده و کارگردان تأتر


سلاح اتمی ... حمله‌ی نظامی ... و دیگر هیچ!
گفتگو با محمد رضا شالگونی و یاسمین میظر


اين‌بار برای مردم ايران چه آشی پخته‌ايد؟
گفتگو با مهرداد خوانساری «سازمان مشروطه‌خواهان ايران (خط مقدم)»


به استقبال کتاب «نه‌ زیستن نه مرگ»


«بازگشت» بی بازگشت؟
مروری بر موضوع بازگشت پناهندگان سیاسی به ایران


پرسه‌ای در کوچه‌های تبعید


 
 

بازچاپ مطالب سایت «گفت‌وگو» با ذکر منبع آزاد است.   /  [www.goftogoo.net] [Contact:goftogoo.info@gmail.com] [© GoftoGoo Dot Net 2005]