یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ / Sunday 26th May 2024  تماس   آشنایی    مقاله    گفت‌وگو‌    صفحه‌ی نخست‌ 
 
 

نقد؛ تعقل، تسلیم، تقابل
گفت‌وگو با مردی در سایه

مصاحبهٔ زیر می‌توانست مثل بسیاری از گفت‌وگوهای نیمه تمام‌ام منتشر نشود(۱) و یا بی‌آنکه کسی بداند، با تغییر دادنِ ماهیت آن (و البته با قلب کردنِ واقعیتِ مصاحبه شونده) هجونامه‌ای به نام «مصاحبه» منتشر شود، آن هم با این استدلال که «همه این کار را می‌کنند»! در این حالت، و به پشتوانهٔ همین گفت‌وگوها، جامعهٔ ایرانی از وجود «متفکر» و «منتقدی» بهره‌مند ‌شود، که کار‌ش فخرفروشی‌ست و وجودش، مصداق ضرب‌المثل «استخوان تیزی در گلوی جامعه».

*     *     *

پیش از روشن کردن ضبط صوت و شروع مصاحبه، گفت‌وگوی خسته کننده و ملال آوری‌ست میان من و مردی که در سایه است؛ نوزده دقیقهٔ کامل. او می‌خواهد مرا با این استدلال که چون «همه این کار را می‌کنند» متقاعد سازد که بعد از انجام مصاحبه، متن پیاده شدهٔ گفت‌وگو به ایشان فرستاده شود تا بخش‌هایی از آن حذف و بخش‌های دیگری به آن اضافه شود! و در کنار هر اصرار و استدلال، تعریف‌های مشمئز کننده‌ای از مجید خوشدل می‌شود و از گفت‌وگوهای او. خودِ او «بندهٔ حقیر» است و فردی که در مقابل اوست «استاد»؟!

به او می‌گویم امکان ندارد چیزی از مصاحبه‌هایم کم یا زیاد شود. اصرار و پافشاری وی در ده دقیقهٔ دوم وارد فاز جدیدی می‌شود: «جناب خوشدل عزیز، البته شما استادید، اما ما هم مصاحبه‌هایی کرده‌ایم... با مرحوم گلشیری، احمد شاملو... مثلاً بعد از اینکه مصاحبه را پیاده کردیم، متن را برای مرحوم شاملو فرستادیم و ایشان قسمت‌هایی از آن را حذف و بخش‌هایی را به آن اضافه کرد... به شما عرض کردم، همه این کار را می‌کنند»!

استفادهٔ اول شخص مفرد از ضمیر «ما» و افعال جمع حال‌ام را به هم می‌زند. به او می‌گویم: اگر چیزی که می‌گویید راست باشد، اتفاقاً یکی از هدف‌های اصلیِ این مصاحبه نقدِ چنین عملکرد اشتباهی‌ست...

فقط برای لحظه‌ای به عنوان این مصاحبه نگاه کرده و سپس به درخواست مردِ در سایه کمی درنگ کنیم... پس از نوزده دقیقه، و تأکید به پای‌بندی بر حفظِ اصالت مصاحبه، ضبط صوت را روشن می‌کنم:

 

* [...] خوش آمدید به این گفت‌وگو!

- خیلی متشکرم، در خدمت شما هستم.

* «نقد؛ تعقل، تسلیم، تقابل» موضوع مصاحبهٔ من با شماست. در این گفت‌وگو تلاش می‌کنیم، ضمن ارائهٔ تعریفی از مفهوم «نقد»، و بررسیِ جایگاه و اهمیتِ آن در جوامع انسانی (در این گفت‌وگو در جامعه ایران)، نگاهی تاریخی و میدانی داشته باشیم به این مفهوم در جامعهٔ ایران (داخل و خارج).

در شروع با یک تعریف از مفهوم «نقد» مصاحبه را شروع می‌کنیم؛ می‌شنوم از شما.

- والله من آن جور به صورت کلاسیک یا آکادمیک [به این واژه] هیچوقت فکر نکردم. تعریف‌های مختلفی از نقد هست...

* شما یکی را که با سلیقه‌تان همخوان است، انتخاب کنید.

- (مکث)... همان چیزی که در واقع خودِ این واژه بیان می‌کند، یعنی [در] کوتاه ترین تعریف: تشخیص سره از ناسره، و یکی دیگر اینکه بررسی کردنِ یک اثر از نگاهِ آن کسی که اسم خودش را منتقد می‌گذارد. این یک چیز کلی‌ای‌ست که من به‌اش رسیده‌ام. و در چیزهایی هم که به عنوان نقد؛ حالا چه در زمینهٔ ادبیات، چه سینما، چه نقاشی بوده، من این کار را انجام داده‌ام [منظور ایشان به زبان فارسی سلیس این است که وی «نقد»هایی در پیوند با ادبیات، سینما و نقاشی منتشر کرده است]. بیشتر هم نظر خودِ من بوده، در حدّ آن دانشی بوده که در آن زمان داشتم. و خیلی وقتها بعدش دیدم که مثلاً یک جاهایی را اشتباه کرده‌ام، یا مثلاً سلایق شخصی خودم را شاید تحریر کرده‌ام، و خیلی وقتها دیدم نه، مثلاً همان چیزی که در آن زمان گفتم، الان هم بعد از سالها دیدم درست است. این طور...

* بسیار خوب! می‌خواهم خواهش کنم اظهارنظرتان کوتاه‌تر باشد. راجع به این جمع بندی از مفهوم «نقد» چی فکر می‌کنید: تلاشی روشمند در جهت بررسیِ نقاطِ قوت و ضعفِ یک مقوله، یک مفهوم، یک روایت، یک فرد و یا یک واقعهٔ تاریخی.

- (مکث) ... اِااه، این هم یکی از تعریف‌هایی‌ست که ایرادی ندارد؛ تعریف خوبی‌ست!

* در جوامع انسانی، همه چیز با یک پرسش شروع شده؛ بعد اش یک روایت، یک تک‌نگاری، یک رساله و یا یک کتاب. و این روایت کتبی بستری می‌شود تا عمارت‌هایی روی آن ساخته شود. من پیش از آنکه جلوتر بروم، نظر خلاصه‌تان را راجع به این طرح می‌شنوم.

- (مکث)... اِااه، خب، این هم درست است و اشکالی ندارد، و من نظر مخالفی [نسبت به آن] ندارم!

* این قانونمندی باعث شده که در جامعهٔ مدرن جریان اندیشگی تداوم داشته باشد و اندیشمندان جامعه تولیدِ فکر و اندیشه داشته باشند. اما در کشورهای پیرامونی؛ در نظام‌های سیاسیِ ایدئولوژیکی و استبدادی قانونمندی دیگری حاکم است.

پرسش ام این است که این قانونمندی در صد سال گذشتهٔ ایران چگونه بوده و چه ویژگی‌هایی داشته؟

- (مکث طولانی)... اِااه، والله آقای خوشدل، خیلی عذر می‌خواهم (خنده)... من اصلاً نمی‌توانم این جوری... یعنی نگاه کنم به مسئله. و فکر می‌کنم که مجبوریم تا به آخر چیزهایی را که شما می‌گویید را من بگویم که بله درست است...

* خب، شما می‌توانید نظر خودتان را بگویید!

- (مکث)... آخر من اصلاً یک جور دیگری نگاه می‌کنم...

* خب، نگاه خودتان را بگویید!

- (خنده ممتد)... نه، من فکر می‌کنم که... این همان نگرانی بود که خدمت‌تان گفتم آقای خوشدل. می‌بینید، من اشکال را از خودم می‌بینم‌ها. من این طوری اصلاً نمی‌توانم نگاه بکنم و نمی‌توانم این جوری حتا... خیلی من ساده قضایا را می‌بینم. این است که اجازه بدهید که من عذر بخواهم از این گفت‌وگو. چون واقعاً می‌دانم که چیز می‌شود؛ یعنی مایهٔ... یا چیزی حاصل نمی‌دهد، می‌دانید! این جوری‌ست. به خصوص با آن شرایطی که شما می‌گذارید، که بعداً نباید چیز کرد [چیزی در گفت‌وگو نباید تغییر کند]. خب، روی اینها [پرسش‌ها] آدم باید یک خرده فکر کند که ببیند چی هست. یا مثلاً من یک جور دیگر... مثلاً فکر می‌کنم که قبلاً جور دیگری بوده... این است که اگر اجازه بدهید، با اینکه من پاسخ مثبت [به دعوت شما] داده بودم، ولی من قضیه را خیلی ساده‌تر از این می‌دیدم. که حالا اگر تجربه‌ای هست؛ کاری اگر بوده [ظاهراً ایشان از تجربهٔ خودشان می‌گویند و «کار» هایی که تا کنون منتشر کرده‌اند]...

* چه چیزی را ساده‌تر می‌بینید؛ چه چیزی را من پیچیده می‌بینم که به نظر شما ساده است؟

- من این جوری به شما خلاصه بگویم: (با خنده) من دانش‌ام در این حد نیست که بتوانم با این سوألاتی که شما می‌کنید؛ و خیلی هم دقیق و درست است و اینها، واقعاً [از پس آنها] بربیایم و بتوانم پاسخ بدهم. این است که اگر اجازه بدهید من عذر بخواهم.

* اما شما پذیرفته بودید که در این مصاحبه شرکت کنید؛ اصلاً چرا پذیرفته بودید؟

- ببینید، من یک سری کارهای نقد و اینها قبلاً کرده بودم، فکر کردم در همین زمینه‌ها صحبت می‌کنیم. گفتم، من قضایا را ساده‌تر از این می‌بینم. اشکال از من است...

 

[ به عقیدهٔ من گرهٔ ماجرا در این است که ایشان فکر می‌کرد، گفت‌وگوی زبان بسته برای وی فرستاده می‌شود و مرد در سایه با فراغ بال با یک جراحی کامل جنیست آن را مطابق میل خود تغییر می‌دهد.

باید توجه داشت که من مصاحبه شونده را از سوپرمارکت محله‌مان انتخاب نکردم! در مصاحبه‌ها همیشه سعی‌ام بر این بوده، از انسانهایی دعوت کنم که هم سطح گفت‌وگو تنزل پیدا نکند، و هم متهم به انتخاب حلقه‌ای ضعیف برای انجام گفت‌وگو نشده باشم. «مردِ در سایه»، برای جامعه ایرانی مقیم خارج نامی آشناست.

با این حال، نکتهٔ قابل تأمل در این مجموعه، مردِ در سایه نیست. اشکال در مجموعه‌ای از عادت‌های زشتِ خصلت شده‌ در جامعه‌ای ست که در فعالیت‌های رو به جامعهٔ انسانهای‌اش؛ از جمله در فعالیت‌های رسانه‌ای «انسانهای در سایه» تولید می‌کند. انسانهای بی‌چهره‌ای که به همین سادگی در جامعهٔ ما چهره می‌شوند.

به گمان من، هفده دقیقهٔ باقیمانده از این گفت‌وگو خون هر انسان شریفی را به جوش می‌آورد. بهتر دیدم، عطای آن به لقای‌اش بخشیده شود].

*     *     *

تاریخ انجام مصاحبه: ۱۱ اوت ۲۰۲۰ میلادی

تاریخ انتشار مصاحبه: ۱۴ اوت ۲۰۲۰ میلادی

 

(۱) – تابستان ۲۰۱۳ میلادی میزبان ناشری در لندن هستم. پیش‌تر پذیرفته بودم که او به تعدادی از گفت‌وگوهای نیمه تمام‌ام گوش دهد. روز بعد، این ناشر با اصرار زیاد می‌خواهد گفت‌وگوها را خودش  منتشر کند. می‌گوید: عدم انتشار این مصاحبه‌ها عینِ جنایت است؛ اینها واقعیت‌های جامعه‌مان است و باید این آدمها شناخته شوند.

به او می‌گویم، من همیشه از «افشاگری»، تخریب و کارهای واکنشی پرهیز کرده‌ام. پس از ساعتها گپ و گفت، به او قول می‌دهم که مِن بعد هر مصاجبه‌ای را منتشر نمایم.

 

 

 


پوشه‌های خاک خورده (۱۱)
انسانهایی که رنج‌ها کشیدند


پوشه‌های خاک خورده (۱۰)
انهدام یک تشکیلات سیاسی؛ سکوت جامعهٔ ایرانی


ما اجازه نداریم دوباره اشتباه کنیم
سخنی با رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای


مروری بر زندگی اجتماعی‌مان در سه دههٔ تبعید
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


پوشه‌های خاک‌ خورده (۸)
نشریه‌ای که منتشر نشد؛ شرط غیراخلاقی‌ای که گذاشته شد


پوشه‌های خاک خورده (۷)
تلاش‌هایی که به بن‌بست می‌خورند؛ گفت‌وگوهایی که می‌میرند


پوشه‌های خاک خورده (۶)
اضطراب از حضور دیگران*


چهل سال گذشت
گفت‌وگو با مسعود نقره‌کار


مبارزات کارگران ایران؛ واقعیت‌ها، بزرگنمایی‌ها
گفت‌وگو با ایوب رحمانی


چرا نمی‌توانم این مصاحبه را منتشر کنم


«آلترناتیو سوسیالیستی» درکشور ایران
گفت‌وگو با اصغر کریمی


کانون ایرانیان لندن
گفت‌وگو با الهه پناهی (مدیر داخلی کانون)


سه دهه مراسم گردهمایی زندانیان سیاسی
گفت‌وگو با مینا انتظاری


عادت‌های خصلت شدهٔ انسان ایرانی
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


نقد؛ تعقل، تسلیم، تقابل
گفت‌وگو با مردی در سایه


سوسیالیسم، عدالت اجتماعی؛ ایده یا ایده‌آل
گفت‌وگو با فاتح شیخ


رسانه و فعالان رسانه‌ای ایرانی
گفت‌وگو با سعید افشار


خودشیفته
گفت‌وگو با مسعود افتخاری


«خوب»، «بد»، «زشت»، «زیبا»؛ ذهنیت مطلق گرای انسان ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


«او»؛ رفت که رفت...


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران
(جمع بندی پروژه)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (4)
بحران اپوزسیون؛ کدام بحران ؟


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (3)
(بازگشت مخالفان حکومت اسلامی به ایران؛ زمینه ها و پیامدها)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (2)
(پروژۀ هسته ای رژیم ایران؛ مذاکره با غرب، نتایج و عواقب)


«اپوزسیون» و نقش آن در تشکیل و تداوم حکومت اسلامی ایران (1)
«مرجع تقلید»؛ نماد «از خودبیگانگی»


اوراسیا؛امپراطوری روسیه و حکومت اسلامی ایران
گفتگو با »سیروس بهنام»


انتقاد به «خود» مان نیز!؟
گفتگو با کریم قصیم


به گفته ها و نوشته ها شک کنیم!


استبداد سیاسی؛ فرهنگ استبدادی، انسان استبدادزده
(مستبد و دیکتاتور چگونه ساخته می شود)

گفتگو با ناصر مهاجر


کشتار زندانیان سیاسی در سال 67؛ جنایت علیه بشریت
(در حاشیه کمپین «قتل عام 1988»)

گفتگو با رضا بنائی


رأی «مردم»، ارادۀ «آقا» و نگاه «ما»
(در حاشیه «انتخابات» ریاست جمهوری در ایران)


جبهه واحد «چپ جهانی» و اسلامگرایان ارتجاعی
گفتگو با مازیار رازی


«تعهد» یا «تخصص»؟
در حاشیه همایش دو روزه لندن

گفتگو با حسن زادگان


انقلاب 1357؛ استقرار حاکمیت مذهبی، نقش نیروهای سیاسی
گفتگو با بهروز پرتو


بحران هویت
گفتگو با تقی روزبه


چرا «تاریخ» در ایران به اشکال تراژیک تکرار می شود؟
گفتگو با کوروش عرفانی


موقعیت چپ ایران در خارج کشور (2)
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


موقعیت «چپ» در ایران و در خارج کشور(1)
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


انشعاب و جدایی؛ واقعیتی اجتناب ناپذیر یا عارضه ای فرهنگی
گفتگو با فاتح شیخ


بهارانه
با اظهارنظرهایی از حنیف حیدرنژاد، سعید افشار


مصاحبه های سایت »گفت و گو» و رسانه های ایرانی
و در حاشیه؛ گفتگو با سیامک ستوده


بن بست«تلاش های ایرانیان» برای اتحاد؟!
(در حاشیه نشست پراگ)

گفتگو با حسین باقرزاده


اتهام زنی؛ هم تاکتیک، هم استراتژی
(در حاشیه ایران تریبونال)

گفتگو با یاسمین میظر


ایران تریبونال؛ دادگاه دوم
گفتگو با ایرج مصداقی


لیبی، سوریه... ایران (2)
گفتگو با مصطفی صابر


لیبی، سوریه... ایران؟
گفتگو با سیاوش دانشور


مقوله «نقد» در جامعه تبعیدی ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


در حاشیه نشست پنج روزه
(آرزو می کنم، ای کاش برادرهایم برمی گشتند)

گفتگو با رویا رضائی جهرمی


ایران تریبونال؛ امیدها و ابهام ها
گفتگو با اردوان زیبرم


رسانه های همگانی ایرانی در خارج کشور
گفتگو با رضا مرزبان


مستند کردن؛ برّنده ترین سلاح
گفتگو با ناصر مهاجر


کارگران ایران و حکومت اسلامی
گفتگو با مهدی کوهستانی


سه زن
گفتگو با سه پناهندهٔ زن ایرانی


بهارانه؛ تأملی بر «بحران رابطه» در جامعه تبعیدی ایرانی
گفتگو با مسعود افتخاری


صرّاف های غیرمجاز ایرانی در بریتانیا


اتحاد و همکاری؛ ‌چگونه و با کدام نیروها؟
گفتگو با تقی روزبه


پوشه های خاک خورده(۵)
مافیای سیگار و تنباکو


پوشه‌ های خاک خورده (۴)
دروغ، توهم؛ بلای جان جامعه ایرانی


«چپ ضد امپریالیسم» ایرانی
گفت‌وگو با مسعود نقره‌کار


حمله نظامی به ایران؛ توهم یا واقعیت
گفتگو با حسین باقرزاده


پوشه های خاک خورده(۳)
تلّی از خاکستر- بیلان عملکرد فعالان سیاسی و اجتماعی


پوشه های خاک خورده (۲)
پخش مواد مخدر در بریتانیا- ردّ پای رژیم ایران


پوشه های خاک خورده (۱)
کالای تن- ویزای سفر به ایران


... لیبی، سوریه، ایران؟
گفتگو با فاتح شیخ


هولیگان های وطنی؛ خوان مخوف


زندان بود؛ جهنم بود بخدا / ازدواج برای گرفتن اقامت
گفتگو با «الهه»


فکت، اطلاع رسانی، شفاف سازی... (بخش دوم)
گفتکو با کوروش عرفانی


فکت، اطلاع رسانی، شفاف سازی؛ غلبه بر استبداد (بخش اول)
گفتگو با کوروش عرفانی


حکومت استبدادی، انسان جامعه استبدادی
گفتگو با کوروش عرفانی


چرا حکومت اسلامی در ایران(۳)
گفتگو با «زهره» و «آتوسا»


چرا حکومت اسلامی در ایران (۲)
گفتگو با مهدی فتاپور


چرا حکومت اسلامی در ایران؟
گفتگو با علی دروازه غاری


رخنه، نفوذ، جاسوسی (۲)
گفتگو با محمود خادمی


رخنه، نفوذ، جاسوسی
گفتگو با حیدر جهانگیری


چه نباید کرد... چه نباید می کردیم
گفت و گو با ایوب رحمانی


پناهجویان و پناهندگان ایرانی(بخش آخر)
گفتگو با محمد هُشی(وکیل امور پناهندگی)


پناهجویان و پناهندگان ایرانی (۲)
سه گفتگوی کوتاه شده


پناهجویان و پناهندگان ایرانی(۱)
گفت و گو با سعید آرمان


حقوق بشر
گفتگو با احمد باطبی


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفت‌وگو با کوروش عرفانی


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با عباس (رضا) منصوران


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
«پنج گفتگوی کوتاه شده»


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با رحمان حسین زاده


سرنگونی حکومت اسلامی... چگونه؟
گفتگو با اسماعیل نوری علا


ما و دوگانگی‌های رفتاری‌مان
گفتگو با مسعود افتخاری


ترور، بمبگذاری، عملیات انتحاری
گفتگو با کوروش عرفانی


اغتشاش رسانه‌ای
گفتگو با ناصر کاخساز


کاسه ها زیر نیم کاسه است
گفتگو با م . ایل بیگی


حکومت اسلامی، امپریالیسم، چپ جهانی و مارکسیستها
گفتگو با حسن حسام


چپ سرنگونی طلب و مقوله آزادی بی قید و شرط بیان
گفتگو با شهاب برهان


تحرکات عوامل رژیم اسلامی در خارج (۳)
انتشار چهار گفتگوی کوتاه


تحرکات عوامل اطلاعاتی رژیم اسلامی در خارج (۲)
تجربه هایی از: رضا منصوران، حیدر جهانگیری، رضا درویش


تحرکات عوامل اطلاعاتی رژیم اسلامی در خارج کشور
گفتگو با حمید نوذری


عملیات انتحاری
گفتگو با کوروش طاهری


هوشیار باشیم؛ مرداد و شهریور ماه نزدیک است(۲)
گفتگو با مینا انتظاری


حکایت «ما» و جنبش های اجتماعی
گفتگو با تنی چند از فعالان «جنبش سبز» در انگلستان


سیاستمداران خطاکار، فرصت طلب، فاسد
گفتگو با مسعود افتخاری


هوشیار باشیم؛ مرداد و شهریور ماه نزدیک است!
گفتگو با بابک یزدی


مشتی که نمونه خروار است
گفتگو با«پروانه» (از همسران جانباخته)


کارگر؛ طبقه کارگر و خیزشهای اخیر در ایران
گفتگو با ایوب رحمانی


تریبیونال بین المللی
گفتگو با لیلا قلعه بانی


سرکوب شان کنید!
گفتگو با حمید تقوایی


ما گوش شنوا نداشتیم
گفتگو با الهه پناهی


خودکشی ...
گفتگو با علی فرمانده


تو مثل«ما» مباش!
گفتگو با کوروش عرفانی


«تحلیل» تان چیست؟!
گفتگو با ایرج مصداقی


شما را چه می‌شود؟
گفتگو با فرهنگ قاسمی


چه چیزی را نمی دانستیم؟
با اظهار نظرهایی از: مهدی اصلانی، علی فرمانده، بیژن نیابتی، ی صفایی


۲۲ بهمن و پاره ای حرفهای دیگر
گفتگو با البرز فتحی


بیست و دوم بهمن امسال
گفتگو با محمد امینی


تروریست؟!
گفتگو با کوروش مدرسی


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است(۴)
گفتگو با مسعود نقره کار


باید دید و فراموش نکرد!
گفتگو با «شهلا»


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است (۳)
گفتگو با رضا منصوران


چرا«جمهوری» اسلامی سی سال در قدرت است؟(۲)
گفتگو با علی اشرافی


چرا«جمهوری» اسلامی ایران سی سال در قدرت است؟
گفتگو با رامین کامران


سایه های همراه (به بهانه انتشار سایه های همراه)
گفتگو با حسن فخّاری


آغاز شکنجه در زندانهای رژیم اسلامی
گفتگو با حمید اشتری و ایرج مصداقی


گردهمایی هانوفر
گفتگو با مژده ارسی


گپ و گفت دو همکار
گفتگو با سعید افشار (رادیو همبستگی)


«سخنرانی» نکن... با من حرف بزن
گفتگو با شهاب شکوهی


«انتخابات»، مردم...(۷)
(حلقه مفقوده)

گفتگو با «سودابه» و«حسن زنده دل»


«انتخابات»، مردم...(۶)
(فاز سوم کودتا، اعتراف گیری)

گفتگو با سودابه اردوان


«انتخابات»، مردم...(۵)
گفتگو با تقی روزبه


«انتخابات»، مردم...(۴)
گفتگو با رضا سمیعی(حرکت سبزها)


«انتخابات»، مردم...(۳)
گفتگو با سیاوش عبقری


«انتخابات»، مردم...(۲)
گفتگو با حسین باقرزاده


«انتخابات»، مردم...؟!
گفتگو با فاتح شیخ
و نظرخواهی از زنان پناهجوی ایرانی


پناهجویان موج سوم
گفتگو با علی شیرازی (مدیر داخلی کانون ایرانیان لندن)


رسانه
به همراه اظهارنظر رسانه های«انتگراسیون»، «پژواک ایران»، «سینمای آزاد»، «ایران تریبون»، «شورای کار»


گردهمایی هانوفر...
گفتگو با محمود خلیلی


سی سال گذشت
گفت‌وگو با یاسمین میظر


مسیح پاسخ همه چیز را داده!
گفت‌وگو با«مریم»


«کانون روزنامه‌نگاران و نویسندگان برای آزادی»
گفت‌و گو با بهروز سورن


تخریب مزار جانباختگان...حکایت«ما»و دیگران
گفت‌وگو با ناصر مهاجر


همسران جان‌باختگان...
گفت‌وگو با گلرخ جهانگیری


من کماکان«گفت‌وگو» می‌کنم!
(و کانون ۶۷ را زیر نظر دارم)


مراسم لندن، موج سوم گردهمایی‌ها
گفت‌وگو با منیره برادران


سرنوشت نیروهای سازمان مجاهدین خلق در عراق
گفتگو با بیژن نیابتی


اگر می‌ماندم، قصاص می‌شدم
گفتگو با زنی آواره


صدای من هم شکست
گفتگو با «مهناز»؛ از زندانیان واحد مسکونی


بازخوانی و دادخواهی؛ امید یا آرزو
گفتگو با شکوفه‌ منتظری


«مادران خاوران» گزینه‌ای سیاسی یا انتخابی حقوق بشری
گفتگو با ناصر مهاجر


«شب از ستارگان روشن است»
گفتگو با شهرزاد اَرشدی و مهرداد


به بهانۀ قمر...
گفتگو با گیسو شاکری


دوزخ روی زمین
گفتگو با ایرج مصداقی


گریز در آینه‌های تاریک
گپی دوستانه با مجید خوشدل


سردبیری، سانسور، سرطان... و حرفهای دیگر
گفتگو با ستار لقایی


بهارانه
پرسش‌هایی «خود»مانی با پروانه سلطانی و بهرام رحمانی


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله (3)
گفتگو با حسن فخاری


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله (2)
من همان امیر حسین فتانت «دوست» کرامت دانشیان هستم!
گفتگو با ناصر زراعتی


ایرانیان لندن، پشتیبان دانشجویان دربند
با اظهار نظرهایی از: جمال کمانگر، علی دماوندی، حسن زنده دل یدالله خسروشاهی، ایوب رحمانی


«فتانت»، فتنه‌ای سی و چند ساله
گفتگو با رضا (عباس) منصوران


کدام «دستها از مردم ایران کوتاه»؟
گفتگو با تراب ثالث


میکونوس
گفتگو با جمشید گلمکانی
(تهیه کننده و کارگردان فیلم)*


«انتخابات آزاد، سالم و عادلانه» در ایران اسلامی!؟
گفتگو با بیژن مهر (جبهه‌ی ملّی ایران ـ امریکا)


چه خبر از کردستان؟
گفتگو با رحمت فاتحی


جنده، جاکش... ج. اسلامی
گفتگویی که نباید منتشر شود


حمله نظامی به ایران؛ توهم یا واقعیّت
گفتگو با محمد پروین


گردهمایی کلن: تکرار گذشته یا گامی به سوی آینده
گفتگو با مژده ارسی


عراق ویران
گفتگو با یاسمین میظر


شبکه‌های رژیم اسلامی در خارج از کشور
گفتگو با حسن داعی


نهادهای پناهند گی ایرانی و مقوله‌ی تبعید
گفتگو با مدیران داخلی جامعه‌ی ایرانیان لندن
و
کانون ایرانیان لندن


به بهانه‌ی تحصن لندن
گفتگو با حسن جداری و خانم ملک


به استقبال گردهمایی زندانیان سیاسی در شهر کلن
گفتگو با «مرجان افتخاری»


سنگ را باید تجربه کرد!
گفتگو با «نسیم»


پشیمان نیستید؟
گفتگو با سعید آرمان «حزب حکمتیست»


هنوز هم با یک لبخند دلم می‌رود!
گپی با اسماعیل خویی


چپ ضد امپریالیست، چپ کارگری... تحلیل یا شعار
گفتگو با بهرام رحمانی


زنان، جوانان، کارگران و جایگاه اندیشمندان ایرانی
گفتگو با «خانمی جوان»


گردهمایی سراسری کشتار زندانیان سیاسی
گفتگو با «همایون ایوانی»


روز زن را بهت تبریک می‌گم!
گفت‌وگو با «مژده»


دو کارزار در یک سال
گفت‌وگو با آذر درخشان


آخیش . . . راحت شدم!
گفتگو با «مهدی اصلانی»


غریبه‌ای به نام کتاب
گفتگو با «رضا منصوران»


زندان عادل‌آباد؛ تاولی چرکین، کتابی ناگشوده...
گفتگو با «عادل‌آباد»


این بار خودش آمده بود!
گفتگو با پروانه‌ی سلطانی


چهره بنمای!
با اظهار نظرهایی از: احمد موسوی، مهدی اصلانی، مینو همیلی و...
و گفتگو با ایرج مصداقی


شب به خیر رفیق!
گفتگو با رضا غفاری


رسانه‌های ایرانی
گفتگو با همکاران رادیو برابری و هبستگی، رادیو رسا
و سایت‌های دیدگاه و گزارشگران


مراسم بزرگداشت زندانیان سیاسی (در سال جاری)
«گفتگو با میهن روستا»


همسایگان تنهای ما
«گفتگو با مهرداد درویش‌پور»


پس از بی‌هوشی، چهل و هشت ساعت به او تجاوز می‌کنند!


شما یک اصل دموکراتیک بیاورید که آدم مجبور باشد به همه‌ی سؤالها جواب دهد
«در حاشیه‌ی جلسه‌ی سخنرانی اکبر گنجی در لندن»


فراموش کرده‌ایم...
«گفتگو با شهرنوش پارسی پور»


زندانی سیاسی «آزاد» باید گردد!
گفتگو با محمود خلیلی «گفتگوهای زندان»


تواب
گفتگو با شهاب شکوهی «زندانی سیاسی دو نظام»


خارجی‌های مادر... راسیست
«گفتگو با رضا»


شعر زندان و پاره‌ای حرف‌های دیگر
«در گفتگو با ایرج مصداقی»


ازدواج به قصد گرفتن اقامت
گفتگو با «شبنم»


کارزار «زنان»... کار زار «مردان»؟!
«گفتگو با آذر درخشان»


اوضاع بهتر می‌شود؟
«گفتگو با کوروش عرفانی»


اتم و دیدگاه‌های مردم


اخلاق سیاسی


چهارپازل، سه بازیگر، دو دیدگاه، یک حرکت اشتباه، کیش... مات
«گفتگو با محمدرضا شالگونی»


کارزار چهار روزۀ زنان
گفتگو با یاسمین میظر


مرغ سحر ناله سر کن
«گفتگو با سحر»


اسکوات*، مستی، شعر، نشئگی... و دیگر هیچ!
«گفتگو با نسیم»


درختی که به خاطر می‌آورد
گفتگو با مسعود رئوف ـ سینماگر ایرانی


شاکیان تاریخ چه می‌گویند؟
پای درد دل فرزندان اعدامی


روایتی از زندان و پرسش‌های جوانان
«در گفتگو با احمد موسوی»


جمهوری مشروطه؟ !
در حاشیۀ نشست برلین «گفتگو با حسین باقرزاده»


مروری بر روایت‌های زندان
در گفتگو با ناصر مهاجر


اعتیاد و دریچه دوربین - گفتگو با مریم اشرافی


انشعاب، جدایی و ...
در گفتگو با محمد فتاحی (حکمتیست)


چه شد ... چرا این‌چنین شد؟
در گفتگو با محمدرضا شالگونی، پیرامون «انتخابات» اخیر ایران


«انتخابات» ایران، مردم و نیروهای سیاسی


گفتگو با یدالله خسروشاهی


روایتی از مرگ زهرا کاظمی


گفتگو با جوانی تنها


گفتگو با گیسو شاکری


گفتگو با لیلا قرایی


گفتگو با شادی


گفتگو با ایرج مصداقی، نویسنده‌ی کتاب «نه زیستن نه مرگ»


گفتگو با جوانان


نتیجه‌ی نظرخواهی از مردم و نیروهای سیاسی در مورد حمله‌ی نظامی امریکا به ایران


گفتگو با مهرداد درویش پور


گفتگو با نیلوفر بیضایی، نویسنده و کارگردان تأتر


سلاح اتمی ... حمله‌ی نظامی ... و دیگر هیچ!
گفتگو با محمد رضا شالگونی و یاسمین میظر


اين‌بار برای مردم ايران چه آشی پخته‌ايد؟
گفتگو با مهرداد خوانساری «سازمان مشروطه‌خواهان ايران (خط مقدم)»


به استقبال کتاب «نه‌ زیستن نه مرگ»


«بازگشت» بی بازگشت؟
مروری بر موضوع بازگشت پناهندگان سیاسی به ایران


پرسه‌ای در کوچه‌های تبعید


 
 

بازچاپ مطالب سایت «گفت‌وگو» با ذکر منبع آزاد است.   /  [www.goftogoo.net] [Contact:goftogoo.info@gmail.com] [© GoftoGoo Dot Net 2005]